Ferrara, Archivio Storico Diocesano, Archivio dei Residui ecclesiastici, San Benedetto, A1, n. 3
source date: [1048 February 25] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine P[at]ris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificatus domni nostri summi pontifici et universalis pape in [apostolica] [sacratissima] beati Petri apostoli Domini sede anno secundo sitque imperante domno nostro piisimo perpetuo agusto En[rico] [a Deo coron]ato patjfico magno imperatore in Italia vero anno secundo, die viesimo quinto mensis febr[uarii] [ind(itjone) p]ri[ma], Pomposia. Dum adesem ego quidem in Dei nomine Ugo tabbellio et dativus tjvitatis Ravenna in P[ompo][sia, in c]ella domni Mainardi abati et plures mecum bone opinione l[a]udabilis fame viri, quorum n[omina] [hec] sunt: in primis domno Marco presbiter et monachus, Ioh(anne)s presbiter monachus qui vocatur de Bonaldo, Petrus presbiter et monachus qui vocatur cellerario, Pe[trus] [pr]esbiter et monachus qui vocatur de Gubio, Ioh(anne)s qui vocatur Diaconus, Andrea qui vocatur Sartjnatore, Petrus filio Ioh(anni)s qui vocatur Tabbell(io), Urso qui vocatur Capp[..][..], Deodato qui vocatur da la Petra et aliis plures que lon[gu]m est adscribendum; i[n eo]rum suprascriptorum omnium presentj[a et] [m]e prenominato abate, Mauritjus filius quondam Gregorii qui vocatur Caputbrusato apreendit virgam in [mani][bus suis], misit eam in manus domni Mainardi abatis et dixit: ‘Ego profiteor me [...] plenam et lega[...] [...]em et laudo adque confirmo illam cartulam [...] [...] ego fetjt huic monesterio im perpetuum et obblligo me meos[que] filios et eredes si eos mihi [...] [... con]sanguinitate dederit quod neque per nos neque per [nostra sumissa] vel [su]mite[n]d[a persona ...] [...]ura vos [v]el vestro su[c]esores ind[e per] aliquod ingenium querelam aut mo[le]st[a]tj[onem ...] [...]s et istam terram quam nu[nc a v]obis [per] enfiteosin [t]e[nere ...] [...] pigno ponere aut obligare nec pa[ct]um alicot vel cautjone ex c[or]porali que [...] [...] ingenium nec inscriptjonem aliquam nis[i ...] [...] contra hec omnia alico tempore per co[c]umq[ue st]udium [aut] ingeni[um ...] [...] sumissa vel sumitendas personas agere presumserimus aut temtaverimus [... cartu][la]m enfiteosis sit inanis et vacua et [...] alienatjone [...]e[...] [...] domno Mainardo abati cum oc audivi et vidit sic [ea]m virgam re[c]ep[er]it per obbligatjone[m ..] et [...]e suo locutus est [dicens: ‘Deprec]or [vo]s [om]nes [... pro] [fut]uro testimonio’. [...] de[..]mpere peri[...] [...] [...]. [...]. [✠ Si]gn[a] ✠ ✠ ✠ ✠ mani[bus ...] [...]. [Noti]tjam testium idest: [...] [...] Petrus [...] Andrea [...].

Mezzetti, Le carte, pp. 451-453, n. 203.