Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. CIV, n. 2882v.
source date: [1019 or 1034 or 1049 October 8] [Mezzetti, Le carte, p. 458: La pergamena ospit
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In Dei] nomine. Die hoctavo mense hoctuber, indicione tercia. Facit cartul[a] [comm]utacionis Paulo et Maria iugale sitque Petrus et Dominicus presbiter [et] [I]oh(anne)s et Gaudiosa iugale in vobis Paulo qui vocatur de Bonizo [..] [..] et Maria et Vitalis germani sitque Urso de Barbato et Ursa [iu]gale et Mauricius et Ioh(anne)s germani sitque Sichinzo qui vocatur Calbo et Vitalis [..] [..] seu filiis, idest una pecia terre vinearum quod est ordinis no[ve] [qui] est bositi in loco qui dicitur Botina, iusta llatere possi(dente) Dominicus presbiter de Ven[an][cio] suis cum fratribus, secundum llatere Holivo, tercio llatere presbiteri de Sancta Maria, quarto v[ero llatere ...]. [Et in]super comutuamus vobis huna alia pecia terre vinearum quod e[st] [or]dinis tres qui sunt positi in ipsius loci qui dicitur Causacini, iusta llatere Do[minicus] [presbiter de] Venancio cum suis co(n)s(o)r(ti)b(us) et amplius commutuamus vobis huna peci[a] [vin]earum quod est ordinis dui qui sunt positi in ipsius loci iusta llatere suprascripto Dominicus [..] [... I]terum commutuamus vobis huna pecia terre aratoria quod est posit[a] in [...].

Mezzetti, Le carte, pp. 458-459, n. 206.