Federici, Codex, I, pp. 712-714 (Mezzetti, Le carte, pp. 460-461, n. 208)
source date: [1050 January 18] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domini Leoni pape sede secundo sitque imperante domno Henrico serenissimo imperatore anno quarto, die ottavadecima mensis genuarii, indictione tercia, Ravenne. Dum inventi fuisset bonissimi atque iuxtiximi viri necnon bone opinionis et laudabilis fama viri, quorum nomina hec sunt: idest in primis Iohannes venerabilis presbiter, Henricus filius quondam Constantinus, Honestus filius quondam Fuscardo, Petrus filius quondam Iohannis de Isardo, Honestus filius quondam Deusdedit notarius, Panpanus filius quondam Rocii et me presente Gerardus Dei nutu tabellio Ravennas et ceteri; in nostrorum predictorum omnium presencia dedit domnus Mainardus abbas monasterii Sancte Marie Ponposia, loco pignoris, calice aureo uno unciarum octo et hic cum argenteo vero deoratum unciarum viginti et scutella argentea una librarum duarum et dimidia, pro libris quinquaginta denariorum Venetiquorum, eo tenore Honesto et Berte iugalis ut si supradictus Honestus obierit ante predictam uxorem suam sit pingnore in potestate eius et si ipsa Berta obierit ante Onesto sint in potestate Onesti et si utrique mortui fuerint ab intestato, revertantur pignora et abet ad predicta quinquaginta libras denariorum Veneticorum ad prefato monasterio et sine omni contradictione; si testamentum fecerint licead ei relinquere cui velint predicta quinquaginta libras denariorum. Hoc factum est sub die et mense et indictione supradicta tercia, Ravenne. ✠ Onestus consul uic breve a me factum subscripsi. ✠ Signum ✠ manus Berte ad omnia que supra legitur.

Mezzetti, Le carte, pp. 460-461, n. 208.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 712-714, da A perduto).