Federici, Codex, I, pp. 260-261 (Mezzetti, Le carte, pp. 462-464, n. 210)
source date: [First half of XI century, February 2] [Mezzetti, Le carte, p. 463: Nonostante l
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnatione eius millesimo ... secunda die mensis februarii ... in claustro Sancte Marie ... in Pomposia ... ego Rainutius puplicus tabellio ... tesimoniorum ... qui investitor fuit in Calzoreleam seu in rivo Cariza ... in nostrorum omnium presentiam et aliorum accepit Bellafemina relicta Iohannis Baldrigi una cum Petro Baldrigo filio suo et aprendit baculum unum in manibus suis et misit in manibus domni Petri monachi Sancte Marie qui vocatur in Pomposia et dixit ... damus atque donamus tibi tuisque successoribus in perpetuum pro redencione anime supradicti Iohannis Baldrici unam peciam terre in fundo qui vocatur Sesantula: a primo latere ... Pitolum Aligritti, a secundo Girisius, a tercio Petrus Brusato, a quarto Baldolus ... donamus tibi in omnibus sibi pertinentibus et damus tibi ... investitorem ut mittat te in possessionem et in translato in te dominio ... tibi tuisque successoribus quicquid vobis exinde placuerit facere in perpetuum. Et nos cum nostris filiis et heredibus supradictam terram ab omni homine autorizare et defensare. Et hanc donacionem firmam tenere promittimus sub pena ... solidorum ... et pena soluta ab eo donacio maneat firma. Quam vero donacionem ego supradictus tabellio scripsi rogatus supradictorum donatorum in presentia supradictis testium.

Mezzetti, Le carte, pp. 462-464, n. 210.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 260-261, da A perduto).