Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 93
source date: [1051 March 9] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni Leonis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede tercio sicq[(ue)] imperante domno Henrico imperatore filius quondam Cohunradi imperatoris in Italia anno quinto, sub anno dominice incarnacionis millesimo quinquagesimo primo, die nona mensis marcii, indictione quarta, RAVENNE. Pecii a te quidem in Dei nomine Venerando Dei gratia humili monacho, cum consensu domni Mainardi venerabilis presbiteri et monachi atque abbatis religiosi Pomposiani monasterii Sancte Marie et cum consensu ceterorum servorum Dei ipsius monasterii, UTI mihi presenti in Christi nomine Petro qui vocatur Porrus petitori pro me et Cristina iugali mea in prima parte de rebus inferius dicendis, in secunda et tercia petitor ego ipse pro Iohanne et Ugone fratribus meis seu filiis nostris, nos omnes filii et nurus quondam Tusculi, libelli nomine concedisti nobis rem iuris suprascripti monasterii, idest duodecim t(or)naturias – duas de terra laboratoria et decem de silvis – que sunt posite in Curte Anxiata, cum terris, campis, silvis et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas territorio Fav(entino), plebe Sancti Iohannis qui vocatur in Axiata, inter affines eorum: a primo latere fossato percurrente, a secundo latere Iohannes Varus, a tercio latere Iohannes Punga iure nostro, a quarto quoque latere vos ipsi ordinatores; habendas, tenendas, custodiendas, defensandas et in omnibus meliorandas in annis advenientibus vigintim et novem ad renovandum, sub pensione omni marcii m(ense) infra indictionem denarios Venetic(orum) quindecim tantum. Pro eo quia accepisti c(a)l(ciarium) idest librum unum pro denariorum Veneticorum solidos quadraginta; et vos cum vestris successoribus nobis nostrisque filiis auctoriare debeatis. Si quis vero partis nostre contra hanc peticionem ire temtaverit ante prefinitum tempus quod sup(er) legitur det pars parti fidem servanti, ANTE [omne lit]is inicium aut interpellacionem, pene nomine auri uncias duas et post pene solucione maneat hec peticio in sua firmitate. QUAM vero peticionem UUIDONE(m) Dei misericordia tabellionem Ravennatem scribendum rogavi, sub die menseque et anno atque indictione suprascripta quarta, RAVENNE. + Signum + manus Petri qui vocatur Porrus iamdicti petitoris ad omnia que sup(er) legitur.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 1 (in preparazione).