Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 94
source date: [1051 April 10] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[…]s presbiter [...] […] in hac civitate Ravenne de omni placito et lite [atque vexacione] cunctarum rerum et possessionum quas alicubi modo [hab]etis et [deti]netis [aut in] antea ammodo adquirere debetis excepto contra [senior]es nostros [a] quibus beneficium habemus et fidelitatem fecimus et excepto contra Petrus et Paulus filios quondam Pauli Traversarie et insuper de maioribus placitibus et litigiis spondimus. Et obligamus nos similiter per rectam fidem cum iusticia adiuvare vos vestrosque successores a civitate Favencia et a civitate Liviense et Pupiliense usque in hanc civitatem Ravenne. Itemque promittimus et obligamus quod credenciam quam de vestris cartis et consiliis habuerimus aut scierimus ad [vest]ram vestrique monasterii damnitatem non pandemus. Si igitur quod absit hec omnia que superius legitur non observaverimus, composituros nos esse tibi tuisque successoribus viginti libras denariorum Veneticorum obligamus et promittimus et hanc sponsione sive obligacione ratam ac firmam semper esse volumus. Tunc suprascriptus. In nomine Domini. Temporibus domni Leoni pape anno tercio, die nona decima mense aprelis, indicione quarta, RAVENNE. Dum adesset quidem domnus Mainardus Dei gratia presbiter monahusque atque Pomposianus abbas in caminata sui prope monasterii Sancti Stefani maioris posita ibique cum eo prefati mon(achi) UUIDO et Petrus atque Venerandus monachus necnon viri bone opinionis honesteque fame QUO(rum) nomina tali vocabulo nuncupant: in primis Godo comes et Honesto advocator prefati monasterii et Francus Eciamque me presente Uuidone Dei misericordia tabellione Ravennate, in nostra omnium presencia accedentes Iohannes iudex et Petrus scolasticus germanus eius, filii quondam Andree iudicis, adprehendiderunt virgam in manus suas miseruntque in manum predicti abbatis eiusque advocatoris et dixerunt: ‘Ecce spondimus et obligamus nos tibi tuisque successoribus prefatoque monasterio tuo quod omnibus diebus vite nostre debeamus vos et suprascriptum monasterium per rectam fidem cum iusticia adiuvare in hac civitate Ravenne de omni placito et lite atque vexacione cunctarum rerum et possessionum quas alicubi modo habetis et detinetis aut in antea ammodo adquirere debetis, excepto contra seniores nostros a quibus beneficium habemus et fidelitatem fecimus et excepto contra Petrus et Paulus filii quondam Pauli Traversarie. Et insuper de maioribus placitibus et litigiis spondimus et obligamus nos similiter per rectam fidem cum iusticia adiuvare vos vestrosque successores a civitate Favencia et a civitate Liviense et Pupiliense usque in hanc civitatem Ravenne. Itemque promittimus et obligamus quod credenciam quam de vestris cartis et consiliis habuerimus aut scierimus ad vestram vestrique monasterii damnitatem non pandemus. Igitur si hec omnia que superius legitur non observaverimus conposituros nos esse tibi tuisque successoribus vigintim libras denariorum Veneticorum obligamus et promittimus et hanc sponsionem sive obligacionem semper ratam hac firmam esse volumus’. Tunc suprscriptus abbas cum advocatore suo, ita accipientes, dixerunt: ‘Rogamus vos omnes qui hic adstatis pro futuro testimonio’. Hoc factum est sub die, menseque atque indicione suprascripta quarta, RAVENNE. Ego Ioh(anne)s D(e)i gr(ati)a iudex s(ub)s(cripsi). Ego Petrus s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 2 (in preparazione).