Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 95
source date: [1051 April 26]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Anno incarnationis eius millesimo LI°, imperante in Italia domno Henrico a Deo coronato anno IIII. Cum adesset domnus Mainardus abbas Pomposiæ ante altare Sancte Mariæ in Pomposia cum monachis videlicet eiusdem monasterii scilicet Michaele et Damiano, Martino Propheta, Petro de Castellis et Ursone et Iohanne monachis seu cum presbitero Iohanne et Mazelino Teutonico et aliis hominibus boni opinionis et laudabilis fame quorum nomina me anotare gravat, venit Gregorium qui vocatur Belluscito filius quondam Amelrici de Nevia et accepit unum fustem et misit eum in manum predicti abbatis et dixit: ‘Ecce ego Gregorius investio te domne abbate Mainarde de tota terra quę mihi pertinet ex parte patris mei et ego teneo vel adquirere potero ut tu cum tuis successoribus ad proprietatem Sancte Marię habeatis in perpetuum et teneatis. Et hoc facio pro remedio animę meæ et parentum meorum ut nostris animabus hec donatio proficiat et a periculo æterne nos mortis eripiat’. Quam investitionem domnus abbas accipiens dixit: ‘Et ego vos omnes pro futuro testimonio’. Deinde ipse Gregorius predictam investitionem super altare posuit et osculum terrę dedit. Hoc vero factum est per indictionem quartam, die sexto kalendas maias. Ego Gregorius q(ui) vocor Belluscito in hac donacione et investicione a me facta laudans manu(m) mea(m) scribere rogavi. Ego Ioh(anne)s p(res)b(ite)r in hac donatione int(er)fui et s(ub)s(cripsi). Andreas Rondinellus int(er)fui e s(ub)s(cripsi). Ego Mazolin(us) Teotonic(us) teste(s) s(ub)s(cripsi). Ego Alb(er)tus t(es)t(is) s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 3 (in preparazione).