Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 99
source date: [1051 May 28] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Anno ab incarnatjonis eius millesimo quinquagesimo primo, Leoni pape sede secundo, ips(o) domno Enricus imper(ator) in Italia anno quarto, die viesimo octavo mensis madii, indic(ione) tertja, Ravenne. Omnibus manifestum est atque congruam ratjone dispositum libenter debere eorum desideriis annuere pro quibus et venerabiliorum lotjs utilitatibus meliorandique causa profitjunt. Et ideo vero quidem in Dei nomine Mainardus per Domini misericordia presbiter et monachus atque abbas monasterii Sancte Marie in Pomposia, una cum consensum […] deservientjum eiusdem monasterii, me presente in Christi nomine Iohannes magister petitor seu filiis et nepotibu(s) meis per enfiteuticarium ius a presenti concedistis nobis rem iuris predicti monasterii vestri, idest unum spatjum terre in integrum et celum tecto, extendentem in longitudinem suam da murum tjvitatis usque ad fluvium Teguriense et in lato da ambabus capite pedes viginti, cum egresso et regresso suo et cum omnibus sibi pertinentibus, qui est posito suburbe Ravenne iuxta predictum murum, in finibus eius: ab uno latere murum tjvitatis, ab alio latere fluvium Teguriense, a tertjo latere posidens Ubertus et Bona iugalis iuris predicti monasterii, a quarto latere vestrum domnicatum vel omnibus ut superius legitur. Dum nos superius nominati petitoris atque filiis et nepotibus nostris divina gr(atj)a in ac luce iuserit permanere vitam concedistis nobis eas res abendum, tenendum, laborandum, mansionem ibidem fatjendum et in omnibus meliorandum cum nostris filiis et nepotibus et vos suprascripto abbas una cum vestris successoribus michi suprascripto petitore meisque filiis et nepo[ti]bus stare et auctoriare seu defensare debeatis et ex n[ostris] propriis expensis nichil aliquod inferius nisi fixx[am] pensionem omni martji denariorum Veneticorum decem. Pro quia accepistis caltjarii librum unum quod de[nario]rum Veneticorum solidos quadraginta. Ita post [tran]situm nostrum suprascripto petitore atque filiis et nepotibus meis sicut superius legitur munimine expleto, quando de Domino sue sancte magestatis placuerit, tunc predicta res que superius legitur cultas, laboratas et in omnibus melioratasque fuerit ad iu[s] dominiumque predicti monasterii, cuius est iura et proprietas, revertatur dominium et potestatem. Promittentes propterea nunc nullis diebus nullique temporibus vite nostre vos suprascripto abbas una cum vestris successoribus testus uius pagine petitjonis inviolabitis et inviolabiliter modis omnibus conservare et custodire debeatis et ec pagina petitjonis si vi minime volere nequerit tunc daturo et composituro esse debeatis ante omnis litis initjum aut interpellatjone pene nomine auri untje tres et manead petitjo firma. Aldo in Dei nomine Rav(ennas) tabellio scribendum roga[vi] sub die, mense, indicione suprascripta tertja, Ravenne. Signum manus mea suprascripto Iohannes uic pe[titj]oni sicut superius legitur a me facto subscripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 4 (in preparazione).