Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 97
source date: [1051 June 30] [Cremona]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine. Secundo Enricus gratia Dei imperator augustus anno imperii eius quinto, pridie kalende iulius, indictione quarta. Constat nos Giselberga filia Petri de civitate Cremona qui professa sum ex nacione mea lege vivere Langobardorum et Azo filius Petri qui nominatur Antolini de iamdicta civitate qui professo sum ex nacione mea lege vivere Romana iugalibus mihi qui supra Giselberg consenciente suprascripto iugale meo et ic subter adfirmantes pro eo qod suprascripto genitor meus vixit lege Langobardorum, interogata et inquixita sum ego ipsa Giselberga ab ipsis parentibus meis propinquioribus si aliqua me pateret violencia ab ipso iugale meo aut ad alias personas et manifesta sum ego ipsa Giselberga ab ipsis parentibus meis propinquioribus in presencia coram testium certa facio professione et manifestacione eo qod nulla me pati violencia ab ipso iugale meo nec ad nullum ominem nixi mea bona et spontanea vo[luntate] cartulam vindicionis facere visa sum mihi qui supra Azoni consenciente suprascripto Petrus ienitor meus et ic subter adfirmantes acepissemus sicuti et in presencia testium manifesti summus, nos iugalibus qui accepimus ad te Urso germano meo argentum denariis bone solidos centum, finitum precium, sicut inter nobis convenit, pro vinea pecia una cum area in qua estas iuris nostris qui supra iugalibus, quod nos abere vixi sumus a locus ubi nominatur Mure Redelle, coerit ei da mane tua emtoris et mea qui supra Ursoni, da meridie via, da sera Ratelmi, da montes Sancte Marie et est areale sub ipsa vinea infra ipsas coerencias per mensura iusta perticas legiptimas sex et tabules legiptimes duodecim. Que autem suprascripta vinea et area eius sicut sup(eriu)s legitur in integrum presenti die in tua qui supra Ursoni emtore nostro maneat et persistat potestatem ad abendum et faciendum exinde tu et cui tu dederis vestrisque eredibus iure proprietario nomine quiquit volueritis sine omni nostra qui supra iugalibus et eredum nostrorum contradicionem, sine nostra auctoritatem vel defensionem ad quod restauracionem exepto estra qod si de nostrum qui supra iugalibus datum aut factum exinde in alia parte aparuerit cui nos dedissemus aut ullam firmitatem fecissemus, tunc si oc aparuerit et clarum factum fuerit da illa parte unde aparuerit auctores et defensores exinde esse promittimus nos suprascriptorum iugalibus cum nostris eredibus tibi qui supra Ursoni germano meo et cui tu dederis vestrisque eredibus, et si tali ordine defendere non potuerimus, tunc suprascripta vinea et area eius in dublum vobis restituamus meliorata quem in tempore fuerit aut valuerit sub extimacione in eodem loco qui sic inter nobis convenit. Et me nec liceat ullo tempore nolle qod semel voluit set qod ad me ic semel factum vel conscriptum est sub iusiurandum inviolabiliter conservare promitto cum stipulacione subnixa. Actum suprascripta civitate Cremona. Sign(a) (SM) manibus suprascriptorum Giselberg(e) et Azoni iugalibus qui ac cartula vindicionis ut supra fieri rogaverunt et suprascripto Azo eidem cum ius sua ut supra consensi. Sign(um) (SM) man(us) suprascripto Petri genitor eidem Azoni qui ei ut supra consensi et in ac cartula ad confirmandum manum posui. Sign(a) (SM) manibus suprascripto item Petri et Adami genitor et cosobrino eidem Giselberg(e) qui ea interogaverunt ut supra et in ac cartula ad confirmandum manum posuerunt. Sign(a) (SM) manibus Arioaldi et Iohanni lege viventes Romana testes. Sign(a) (SM) manibus Martini et Obizoni seu Adami testes. (S) Petrus notarius scripsi postradita complevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 5 (in preparazione).