Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 98
source date: [1052 May 23] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domni Leonis pape anno quarto, die vigesima tercia mensis madii, indictione quinta, in suburbio RAV(enne), foris pusterula de Augusta. Dum adesset UUIDO gratia Dei humilis monachus venerabilis Pomposiani monasterii in prefato suburbio ante mansionem Iohannis qui vocatur Blancus ibique cum eo viri bone opinionis atque laudabilis fame QUO(rum) nomina tali vocabulo nuncupant: in primis Ugo iudex, Sinnorellus quondam Romualdi filius, Petrus filius quondam Petri qui vocatur Pipere, Iohannes filius quondam Teofili, Unaldus, Iohannes de Augobio, Stefanus, Petrus Vastapollam et alii quorum nomina lit(er)is adscribi longum est, et me presente UUIdoNE Dei misericordia tabellione Ravennate, in nostrorum omnium presencia adprehendens prenominatus UUido monachus UUAzonem terre ipsius mansionis in manum suam misitque in manum prefati Iohannis quondam Teofili filius et dixit: 'Ecce investio te de isto spacio terre, ubi ista mansio est hedificata, cum vacuamento in capite ipsius posito, quod extenditur ipsa mansio cum ipso suo vacuamento pedibus semisalibus sexaginta tantum, secundum quod relegitur in sui libelli cartula, ut cuncta hec habeas sicut relegitur in cartula tue enfiteoseos in filiis et nepotibus tuis tantum'. Tunc suprascriptus Iohannes ita accipiens investituram dixit cunctis adstantibus: 'Deprecor vos omnes qui hic estis pro futuro testimonio'. Hoc factum est sub die menseque et indictione suprascripta quinta, RAV(enne) suburbii.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 6 (in preparazione).