Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 100r.
source date: [1052 November 14] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni Leonis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede quarto sicque imperante domno Henrico imperatore filius quondam Chunradi imperatoris in Italia anno sexto, sub anno dominice incarnacionis millesimo quinquagesimo secundo, die quartadecima mensis novembris, indicione sexta, RAV(enne). Pecii a te quidem in Dei nomine Petro presbitero et monacho atque priore, per iussionem domni Mainardi Pomposiani abbatis, cum consensu ceterorum monachorum ipsius monasterii, ego quidem in Dei nomine Albertus filius quondam Petri qui vocatur de Bricia petitor seu filiis et nepotibus meis, et si sine filio vel nepote obiero in uno successore scilicet Petro germano meo seu filiis suis, enfiteuticario iure a presenti die concedistis mihi rem iuris suprascripti monasterii vestri, idest unum spacium terre in integrum celo tectum, positum suburbe prefate civitatis Ravenne, extendente in longo a muro ipsius civitatis usque ad ripam fluvii Teguriensis, in lato pedes decem, cum ingressu et regressu suo et cum omnibus sibi pertinentibus, inter affines eius: a primo latere iamdicta ripa, a secundo Carbuncellus vestro iure, a tercio prenominatus murus atque a quarto Iohannes faber. Dum superius nominatus petitor seu filii et nepotes mei sive predictus successor et eius filii divine gr(ati)e iussu in hac luce manserimus, concedistis nobis eas res habendas, mansionem ibi faciendam et in omnibus meliorandi et vos suprascripti ordinatores cum vestris successoribus mihi meisque filiis et nepotibus vel successori atque eius filiis auctoriare debeatis. Et ex nostris expensis seu laboribus nihil vobis vestrisque successoribus aliquod inferius ad fixam pensionem reputare debeamus. Prestante quoque me suprascripto petitore seu filiis et nepotibus meis indesinenter secundum paginam peticionis nostre per denarios Veneticos quatuor tantum. Pro eo quia accepistis calciarium idest librum unum pro denariorum Veneticorum solidos treginta. Ita et post transitum nostrum, munimine expleto, tunc ipsa res restaurata et in omnibus meliorata et quicquid ibi additum melioratumque fuerit ad ius dominiumque prefati monasterii modis omnibus revertatur. Promittente propterea nullis diebus nullisque temporibus vite mee meorumque filiorum et nepotum vel successoris et eius filiorum textus huius peticionis violare sed inviolabiliter modis omnibus conservare promittimus. Et si contra agere presumserimus, tunc daturum me promitto [...] meis filiis et nepotibus vel successore atque eius filiis ANTE omne litis inicium aut interpell(ationem) pene nomine auri uncias duas et post pene solucionem maneat hec peticio firma. QUA(m) peticionem UUIdONE(m) tabellionem Rav(ennas) scribendum rogavi sub die menseque et anno [a]tque indicione suprascripta sexta, RAV(enne). Signum manus Alberti iamdicti petitoris ad omnia suprascripta a qui factum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 7 (in preparazione).