Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 100v.
source date: [1053 February 16] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domini Leonis pape anno [quinto], die sexta decima mensis februarii, indicione sexta, RAV(enne). Dum ade[sset quidem in] domum iuxta ecclesiam Sancti Stefani domnus Mainardus Pomposianus abbas, Uuido et Iohannes monachi, Ugo iudex, Morandus de Rainerio, Ugo Cristianus, Iohannes faber, Belzetone et me presente Uuidone Dei misericordia tabell(ione) Rav(ennas), in nostrorum omnium presencia adprehendens Albertus qui vocatur de Bricia virgam manu sua misitque in manus prefati abbatis, dixit: 'Ecce spondeo et obligo me de illo spacio terra in suburbio Rav(enne) posito quod a nobis per enfiteosin habeo quod neque ego neque mei filii vel nepotes aut successor illud alicui nemini dabimus, si necesse est, nisi suprascripto monasterio aut donabimus neque in custodiam vel commendacionem alicui dabimus quod sit ad damnacionem vel contrarietatem aut dishonorem prefati monasterii vestri; et si facere presumserimus, ipsa enfiteoseos cartula sit invalida'. Et postea paulolum Iohannes faber similiter obligavit de alio spacio iuxta eum predictum quod habebat ipse per enfiteoseos cartulam. Tunc prenominatus abbas ita accipiens virgam, dixit: 'Deprecor vos omnes qui hic estis pro futuro testimonio'. Hoc factum est sub die menseque et indicione suprascripta sexta, RAV(enne).

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 8 (in preparazione).