Federici, Codex, I, pp. 741-744 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 9, in preparazione)
source date: [1053 March 19] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anni ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo quinquagesimo tercio sitque imperante domnus Henricus piissimo propicio augusto a Deo coronato pacifico magno imperator in Italia anno sesto, die nonodecimo mense marcio, indictione septima, Ferrarie. Petivi ad te in Dei nomine domnus Petrus presbiter et monachus, huna per iussionem domino Maginardo celleberimus gratia Dei presbiter et monachus atque abate regule monasterii Sancte Marie qui vocatur im Pompose largitor, uti me presente Gisa uxor quondam Petrus qui vocatur Scleufa petitrice seu filiis et heredibus meis libellarii nomine concedisti et largisti mihi de rem iuris predicto monasterio, idest omnes sortes et porciones quantascumque habuit et detinuit predicto Petrus vir meus et omnes sortes et porciones quantascumque ego supradicta Gisa aquisivit per quemlibet modum vel titulo ad iure predicto monasterio infra totum fundum qui vocatur Fileiatico et infra totam plebem Sancti Donati qui vocatur in Pediturio per singulis locis atque omnia cum terris, campis, pratis, pascuis, silvis, salictis, padulibus, piscationibus vel omnibus ad supradicta res pertinentibus. Hec omnia concedisti et largisti mihi eum abendum, tenendum, possidendum, laborandum, cultandum, pastinandum vel in omnibus meliorandum in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum, salva sanacione domnica dando. Ita sane ut exinde inferre debeo ego supradicta petitrice meisque filiis et heredibus tibi supradicto largito tuisque successoribus annualiter de quidquid inibi Dominus donare dignatus est terratico dare debeamus hoc est de grano in campo capa quarta, trahenda ad area et tritulatum per me petitrice, faba in area modio quarto, mesturia ingranato, sicale, trisico, mileo, panico cetero minuto atque legumina omnia in area modio sesto, lino manna sesta; et si vinea quemadmodum pastinaveritis, eam fruere debeamus annos novem et postea rendere debeatis vino amfora quarta, semel vice arbore pecto ponendo; et si ronco roncaveritis fruere debeatis annos tres et postea rendere debeamus sicut supra legitur; deductum ipsum terratico domnico per me petitrice usque ad ripa de castro Ficaroli, ubi nave vestra domnica potuit pervenire. Maiore domnico vestro vel vestra dominacione cum onore et hobediencia susipere debeo, hec omnia sine dolo vel fraude. Et non abeamus licentia de ipsa res ad nullo placito publico neque districta andare nisi ad te supradicto largitore et de tuis successoribus. Et si quis vero pars mea contra hos peticionis ire temtavero et omnia que supra legitur non observavero det pars parti fidem servandi ante omnis litis inicium aut interpellationem pene nomine auri obtimi uncie due et post penam soluta permaneat hec pagina sicut supra legitur in suo robore et firmitate. Quam scribere rogavi Iohannes in Dei nomine tabellio huius civitatis Ferrarie et subter manus mea propria firmavi et eam tibi tradidit ad abendum, sub die, mense et indictione supradicta. Signum + manus supradicta Gisa petitrice ad omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 9 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 741-744).