Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 81v.
source date: [1042 January 25] [Mezzetti, Le carte, p. 429: Nella lacuna nel margine destro s
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. [Tem]poribus domni nostri Ben[edicti pape anno] | detjmo, die viesimo quinto mense [..., indictione ... Testa]mentum fatjo ego Martina filia quondam [......] Lungola. Im primis volo bestie tres [......] meo pro anima mea. Et volo bovi duo [......]dati pretjum que exinde tollere potueri[......] sit a Sancto Silvestro pro anima me[a ......] meo. Et volo soli(dos) XX sit a Sancto G[......] Michael de ultra ripa Pado pro a[nima mea ......]. Et volo soli(dos) XXIIIIIIII sit inter omnes e[......] Iacobo pro anima mea. Et volo so[lidos ...... Et] volo soli(dos) III sit a Sancto Donato de Ped[rurio .....] de la Boaria pro anima mea. Volo s[olidos ......][.] et troia una sit a Dominicus presbiter patrino me[o ......]da tjana mea pro anima mea. Et [volo ......]za una et paludello uno li[......]. Et volo verre uno maiore sit Petrus [......] meo pro anima mea. Volo troia una [...... consan]guinee mee pro anima mea. Volo [...... sit] a congregatjone de Sancto Ioh(anne)s pro anim[a mea. Volo ......] et soli(dos) III sit a Maria femina mea pro anima me[a ......]mo et Petrus homines mei. Et v[olo ...... homi]ne meo. Et volo den(arios) XXIIII sit a Vi[......]thise pro anima mea. Et vol[o ......]tes[..]i et que superius non iudicavi [...... ger]mano meo pro anima mea. Et v[olo ......] Rucaldo sit fideicommissarii [......] et qualis de vo coeredibus meis qui [......] ante omnis litis initjum penomine [......] in sua firmi(tate). Petrus tabellio [...]. ✠ Signum ✠ manus Martina [...]. ✠ Signum ✠ ✠ ✠ ✠ ✠ manibus Radaldo et [......] et Petrus.

Mezzetti, Le carte, pp. 429-430, n. 191.