Federici, Codex, I, pp. 745-747 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 11, in preparazione)
source date: [1056 January 10] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propitio pontificatus domni Victoris sede primo sicque imperante Heinrico imperatore filio quondam Chunradi imperatoris in Italia anno decimo, sub anno dominice incarnationis millesimo quinquagesimo sexto, die decima mensis ianuarii, indictione nona, Ravenne. Petimus a te in Dei nomine domno Albizone gratia Dei humili presbitero et monacho atque abbate venerabilis monasterii Pomposie cum consensu monachorum ipsius monasterii ego Martinus qui vocor Benno, pro me et pro Anna iugali mea, in medietate dicende rei et in alia Leo qui vocor Brusco petitor, pro me et pro Anna iugali mea, nobis omnibus seu filiis nostris per pacti paginam concedisti rem iuris supradicti monasterii, idest unum spacium terre in integrum, extendens in longo a muro civitatis usque ad fluvium Tegurii eadem in lato pedibus treginta, cum ingressu et regressu suo et cum ripa predicti fluvii atque cum omnibus sibi pertinentibus, positum suburbe Ravenna iuxta turrem Umbraticam. Habendum, tenendum, restaurandum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus quadraginta ad renovandum, sub pensione omni marcio mense infra indictione denarios Venetos viginti et quattuor tantum. Pro eo quia accepisti in manibus tuis supradicti abbatis ordinatoris de manibus nostris predictorum petitorum, calciarii nomine, idest librum unum pro denariis Venetis solidis quatraginta. Et tu prefatus abbas cum tuis successoribus nobis nostrisque filiis auctoriare et defensare promisisti. Quod si quod absit et avertat divina potentia ec omnia que supra leguntur non observaverimus vel adimpleverimus et contra hec agere voluerimus, tunc daturos promittimus nos nostrosque filios tibi tuisque successoribus ante omne litis initium aut interpellationis, pene nomine, auri uncias duas et post pene solutionem maneat hec petitio firma. Quam vero petitionem Uuidonem Dei misericordia tabellionem Ravenne scribendum rogavimus, sub die menseque atque indictione supradicta nona, Ravenne. Signum + manus Martini Benni et Brusci petitores ad omnia supradicta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 11 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 745-747).