Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 101
source date: [1056 February 25] [Corné (Arquà Polesine; Rovigo)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Concedo tibi casale uno quod est in longo perticas sex et in lato perticas quinque: pro casale gallina una et oves tres; et ronco uno a primo llatere curedurio, alio capite Iohannes Balbo, ab uno llatere possidet Rustica, ab alio llatere ego suprascripto patrone. In nomine sancte et individue Trinitatis. Pontificatus vero domn(i) Victor papa in apostolica sacratisima beati Petri apostoli Domini sede anno primo, inperantes domn(o) Enrico in Italia anno detjmo in Dei nomine, die viesimo quinto mense februario, indictione nona, in Cornedo. Petisti a me domno Alberoco monahus, pro invice de domno Albizo gratja Dei abbas de monasterio Sancte Marie qui vocatur in Pomposea, cum consensum eiusdem regule de suprascripto monasterio, uti tibi pressenti in Dei nomine Ode pro te et pro ex persona de Zena iugale tua seu filiis et heredibus vestris libell(um) nomine concedo et largior seu confirmo tibi res de proprietatis suprascripto monasterio in fundo qui vocatur Cornedo, concedo tibi suprascripto petitore, idest ronco uno qui tu abet et detinet at manibus tuis in suprascripto fundo: ab uno capite curedurio, ab alio capite poss(id)e(t) Rustico et Iohannes Balbo, ab uno llatere poss(id)e(t) Rustica, a secundo llatere poss(id)e(t) ego suprascripto patrone. Et insuper concedo tibi suprascripto petitore casale uno qui est posito in ipso suprascripto fundo Cornedo, idest casale uno quod est in longitudine sua perticas detjmpedas sex et in latitudine sua per[t]icas detjmpedas quinque et pro ipso suprascripto casale dare mihi debeatis vos suprascripti petitoris vestrisque filiis et heredibus omnique anno gallina una et oves tres, sitas territorio Adriensi, plebe Sancti Andrei qui vocatur in Arquada. Dum ipsa res que superius legitur concedo tibi suprascripto petitori tuisque filiis et heredibus abendum, tenendum, posidendum, laborandum, roncandum, capellandum, piscandum, supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum in annis atvenientibus viginti et nove at salve caltjarie domnice dandum at alter libellum in oc ordine renovetur. Ita sane ut inferatis domnice ratjonibus mihi meisque subcesoribus singulis quibusque anni oc est terratico de grano in campo capa quarta, sicale et mesturia ingranata et ordeo et farre in campo capa quinta, traendas ad area tritulare debeatis, faba in area modio quarto, trisico, mileo, panico in area modio septimo, lino manna detjma gramulata; et si gla[n]de abueritis in vestra silva, glandatico dare mihi debeatis meisque subcesoribus omnique anno de decem portj porco uno; pervectum sit ipsum terratico per vos petitori at ripa ubi nave domnica pervenerit. Maiore quidem domnico nostro ideo nostra dominatjone cum onore et obedientja supsipere debeatis et obedientja et subseptjone ei facere cum fide et puritate seu humilitate sine dolo vel fraude aut malo ingenio. Ego suprascripto patrone vel meis subcesoribus ipsa res que superius legitur ab omni persona ominum defensare et autoriare promito usque at perfinitum tempus quod superius legitur det pars partis fidem servandi ante omnis litis initjum aut interpellatjone, pene nomine, auri obtimi untje due et post pene soluta maneat ec pagina libell(i) in suo robore et firmitate. Quam vero hec pagina Dominicus in Dei nomine tabelio de vico qui vocatur Grangano scribendum rogavi in qua et ego subter manus mea propria firmavit, sub die et mense et indictione suprascripta nona, in Cornedo. Ego Albizo abbas in hoc libello a me facto s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 12 (in preparazione).