Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 104
source date: [Between 1056 June 10 and 1056 June 19] [Rimini]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine domi]ni nostris Giesu Christi. Ab incarnatjones e(ius) anos millesimo qui[n]quagiesimo ses[to, temporibus domn]o Victore pape sede anno secundo et domno Inrigus inperatore quarto anno detjmo, [die ……]detjmo mense iunius, indic(ione) nona, Arim(ini). Profites profiteor ego quidem in Dei [nomine Obfir]iido nobilis viro filio quondalm bone memorie Leto venditore per uis paina me votjs pro[fessionis, tra]nsfersionis, venditjonis, trasactatjonis ad presente die q(ue) me paina vobis [presentibus in Christi nomine Martino quo]ndam Dominicus et Berta iugale comparatoris vestrisque filiis heredi[bus …]c somati fuerit de te suprascripto Martino et de suprascripta Berta de meos ad [………]u(m) in vestro dominiorumque filiorum eredes quod abeo et anc posideo et meis manibus m[eoque iure ……] de cot mihi oc venisse per cocumque modo vel titulo, vendo et trado adque [transfero et transac]to ego suprascripto venditore in vobis suprascripti comparatoris et vestrisque filiis heredibus in perpetuum de rem iuris [………]c in teritorio Arim(inensi), in plebe Sancto Leuditjo, in fundo Vico, in caput de la ripa de li f[………] qui ditjtur Prato et in loco qui ditjtur Rivo et in loco qui ditjtur Ovoredolo plano id[………] de terra culte et inculte in integrum, quod est ad iusto podismo ad iusta refirmatjone [………] mesura et a legitima perticas detjmpodas quod est tremissi tres sive ipsa petjola de lo […………] ipsi tremisi tres vendo vobis suprascripti comparatoris et vestrisque filiis heredibus in perpetuum; finibus de prim[a petja de te]rra de lo casalino: a primo latere via plubica et a secundo latere de quondam bone memorie Benno et a [tertjo latere … et a] quarto latere rem iuris monesterio Sancti Gaudetjs; et a lateribus de secunda petja de terra de la ripa de [………] monesterio Sancto Gaudetjo et a secundo latere ripa de Colina et a tertjo latere ego suprascripto venditore et a quar[to latere ……]ale que tene Arimino Floco; et a lateribus de ipsa petjola de fundo Rivo quod due tesere den[…… te]rra ubi plantata est: a primo latere via plubica et a secundo latere eredes quondam Iohannes da Rio et a tertjo [latere ……]do et a quarto latere riu Sole, tota ipsa petjola de vinea iusta ipse designate lateribus et a [………] de ipsa petjola da la role de prato: a primo latere erede quondam Ioh(anni)s da Rio et a secundo latere sim[ilter …… et a] tertjo latere terre Ioh(anni)s de Bontjo et a quarto latere vos suprascripti comparatoris ad iure de […………] ipse petjole de terra infra ipse designate lateribus quod est tremissi tres m[………] vinea et silva in se abentes et cum suis salectis et aquiversis et cum omnes arboribus […………] et super se abentes in integrum. Et liceat vobis suprascripti comparatoris et vestrisque filiis heredibus per ista paina v[inditjonis …] quidem in suprascripta res que superius legitur ibidem ire et introire et investire et f[irmiter detin]ere adque egredere sine ullo impedimentum tu quietis tramite abeatis, teneati[s, possideati]s ectja vendemdi, donandi, comutuandi in perpetuum pro futurum posidemdum. Pro ideo quia e[xinde acc]epimus pretjo ego suprascripto venditore de manibus vestris suprascripti comparatores pro suprascripta res que superius legitur, [pretjum nomine, idest in] arientum et valientes solidis treginta denaris Veneticorum. Spondeo et promito eg[o suprascripto vend]itore una cum meisque filiis heredibus ad vobis suprascripti comparatoris vel ad vestrisque filiis heredibus stare [… seu d]efensare et octuriare promitimus ab omnisque persona ominum omnisque tenpor[e ……] da esteris vel da propinquis quod si minime fecerimus aut causatjonis miserimus […… au]t per mea somisa vel sumitenda persona aut de meisque fili heredibus aut per qualicumque vi[s titulo s]criturarum vel per aliquit ingnenium de cot umanu sensu coitare potens stru[………]erimus minime fecerimus et non observavero omnia que superius legitur quia in suprascripto pretjo sub […… d]uplo redere promito ad vobis suprascripti comparatoris vel ad vestrisque filis heredibus et pos pena solutjon[is ma]neat ec paina venditjonis sicut superius legitur in sua firmitate, sub die, mense, indic(ione) suprascripta nona, Arim(ini).[Sign]um manus Obfiriido suprascripto venditore sicut superius legitur de omnia cui relectum est. [……]dino qui Cungelmo filio quondam Pepo sicut superius legitur rogatus teste subscripsi. […… M]ainardo filio quondam Raibaldo sicut superius legitur rogatus teste subscripsi. [Si]gnum manus Ioh(anni)s de Arialdo sicut superius legitur rogatus teste. Scripta paina venditjoni sicut superius legitur per manus meas Ursonis tabellio complevit et absolvit, felitjter.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 14 (in preparazione).