Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 105
source date: [1057 January 1] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificatus vero domni nostris Victor summo pontifice et universalis pape inn apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno terzo, inperatore nondum abemus, die primo mense genuarius, ind(itjone) detjmma, in Ponposie. Petimus ad vobis domnus Albizo presbiter et monachus adque abas regule monasterii Sancte Marie qui vocatur in Ponpose, una per consensum et octoritatem deservientjum eiusdem monasterium, uti nobis presentem in Dei nomine Rezo et Mari[a] iugale in medietate et Martinus nostrisque filiis et heredibus, idest quartam partem [de] uno casale cum casa super se abente, qui est posito in Medio Gauro, quod est in latitudine sua pedes viinti et septe et medio: ab uno latere Garlando et a secundo latere Corbulo, da uno caput fluvio Gauro et da alio caput percorrente in valle, cum ingressis et egreso suo et cum omnibus de ad suprascripto casale pertinentibus seu subiacentibus sicut superius legitur. Hec omnia concedisti nobis abendum, tenendum, laborandum, supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus viinti et nove ad renovandum, salva caltjaries domnica dandum libellum ad fictum renovemus. Quod si quod absi et dvertat divina potentja et omnia que superius legitur de suprascripto casale pensione nomine pro suprascripto casale denarii Veneticorum trex omnique anno. Et non abeamus licentjam de ipso casale ad nullo placito neque ditricta andare nisi ad meu vel ad meis subcessoribus. Si quis vero pars nostra contra os petitjonis ire temtaverimus et omnia que superius legitur non observaverimus vel adinpleverimus, de pars parti fidem servanti ante omnis litis initjum vel interpell(atjonem), pene nomine, auri obtimi untja una et post penam soluta manentem in suo robore et firmitatem. Quam vero hec pagina petitjonis Urbanus in Dei nomine tabelius scribendum rogavimus et hunus alt[erius] [contradi]mus quod consecuti estis Deum agamus et nobis maxima(e) gr(atj)a sub die, mense et ind(itjone) suprascripta detjma, in Ponpose. Sign(a) man(uum) suprascripto Rezo et Maria iugale petitoris ad omnia suprascripta cui relectum est. Sign(um) man(us) suprascripto Martinus in medietatem de ipsa res ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 15 (in preparazione).