Federici, Codex, I, pp. 760-763 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 16, in preparazione)
source date: [1057 January 1] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus vero dominus Victor summo pontifice et huniversalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno tercio, imperatore nondum abemus, die primo mensis ienuarius, indictione decima, in Ponposia. Petimus ad vobis dominus Albizo presbiter atque monachus atque abbas regule monasterii Sancte Marie quod vocatur in Ponpose, una per consensum et auctoritatem deserviencium eiusdem monesterium, uti nobis in Dei nomine Petrus qui vocatur de … et Albegunda iugale nostrisque filiis et heredibus, idest medietatem de uno casale cum casa super se abente, in latitudine sua pedes cinquanta et quinque: uno latere Adammo de Dominucus presbiter, secundo latere Iohannes qui vocatur Bullifaba, da uno caput Gauro et da alio caput percorrente in valle; et medietatem de una masaricia que fuit de Albertino in integrum, de omnes res, sortes et portiones quanta abuit et detinuit in Medio Gauro ad iure monasterio vestro infra totum fundum qui vocatur Gauro cultare laborare potueritis de ipsa res que ad rem medietatem parteque pertinentibus vel subiacentibus, interrafines eius latere secundum alio libello de Medio Gauro. Que omnia cum terris et campis, pradis, pascuis, silvis, salectis, sacionalibus, padulibus, piscacionibus, venacionibus, aucupacionibus suis cum ingressis et egresso suo et cum omnibus que ad supradictas res pertinentibus vel subiacentibus sicut supra legitur, hec omnia concedo nobis abendum, tenendum, possidendum, laborandum, supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus viinti et nove ad renovandum libellum renovemus. Ita sane ut inferatis domnice rationibus vos ad vestrisque subcessoribus rendere debeamus singulis quibusque annis de terra laboratoria, hoc est terratico de grano et de sicale et faba in campo capa secunda, secundum alio libellum … modio septimo, lino manna octava; et si vineam pastenaveritis [extra] casale fruere debeatis … annis quinque et postea redere debeatis secundum altero libello; et si rongaverimus de valle, fruere debeatis annis … et postea redere debeamus sicut de cetera terra; pensionem … Veneticorum sex omnique anno tritulatum adque pervectum in … per nos petitoris usque ad supradicto monasterio vestro, quando blavas venerit ad tollendum cum onore et obediencia. Et non abeamus licentiam de supradictas res ad nullo placito publicum neque districta andare nisi ad vos vel ad tuis subcessores. Si quis vero pras vestra contra os peticione ire tentaverimus et omnia que supra legitur non observaverimus vel adimpleverimus, de pras parti fidem servanti ante omnis litis inicium vel interpellatione, pene nomine, auri optimi uncie due et post pena soluta manente hoc peticionis sicut supra legitur in suo robore et firmitate. Quam vero peticionis pari tenore conscripto Urbanus in Dei nomine tabellius scribendum rogavimus et huius alterius nobis pariter contradimus quod consecuti estis Deum agamus et nobis massima gracias, sub die et mense et indictione supradicta decima, in Ponpose. Signum manus supradicto Petrus et Albigunda iugale petitoris ad omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 16 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 760-763).