Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 106
source date: [1057 January 5] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domni ************* pape sede anno primo, inperatore nondum abemus, Enricus defunctus, in Italia nulus inperat in Dei nomine, [die] quinto m(ense) ienuario, ind(itjone) detjma, Panposia. Petivit at vo(s) quidem in [Dei] nomine domnus Albizo gr(atj)a Dei abbas monasterii Sancte Marie, consensum fratrum, largitore uti me pre(sente) in Dei nomine Ihoannes qui vocatur de Caput Caneti meisque filiis et heredibus libell(um) nomine concedistis et largistis atque confirmastis rem iuris suprascripto monasterio vestrum, idest concedistis me suprascripto petitore medietatem de tres partes de casale ubi abitare viso sum, ipsum casale quod est in lognitudinem sua de Gauro in vale quod usque scodere potuerimus: ab uno latere Iustino, alio latere Urso qui vocatur Mulenario, tercio canale qui vocatur de Falce atque a quarto latere Gauro percurens; pro suprascripto casalem pensione[m] dare debeamus onnique anno in asunsionem sancte Marie denarios Veneticorum quinque, tantum pensio ut dictum est persolvatur. Et insuper concedistis me ipsa por[ci]onem que at suprascripta parte de casale pertinet infra totum fundo qui vocatur Medio Gauro, quod est a primo latere de pulitjno quod reiacet de supra in Gauro perveniente per tumba de fraseno usque supra capite de ronco de Dominicus de Cavalli quod reiacet in loco qui ditjtur Fronti, deinde estra verso desendente in pantano de Sancto Ieorio iusta nexpulo, secundo latere pantano percorente in rio, tertjo rio percorente in Gauro cum introito et esito suo atque a quarto latere Gauro percorente; et de ipsa tera llaboratoria teratico dare debeatis de grano et sicale, misturia ingranata, faba in campo capa quinta at area traendas, trisico, mileo in area modio hoctavo, lino manipula octava, vino anfora quarta, semel vice arbore pecto ponendo; si vinea pastinavero estra casale, fruere debeo annos tres; si roncavero et de padule de sue gravero fruere debeo similiter tres, postea redere debeo sicut supra llegitur. Ec omnia concedistis meas ipsum reditum et a ipsa more quod vitjnale libell(um) relegitur suprasedendum, defensandum et meliorandum in annis atvenientibus viginti et nove at renovandum, salva sanatjone domnica dandum libell(um) renovemur. Si quis vero pars nostrum contra ha(nc) libell(um) ire tentaverimus ante perfinitum tempus sicut supra legitur d(et) pars parti fidem servantes ante omnis litis initjum vel interpell(atjonem), pena nomine, auri optimi untjas duas, maneat ha(nc) petitjonem in sua firmitate. Quod vero libell(um) uno tinore conscripto Uguo in Dei nomine tabellio de vico qui vocatur Anbrosuus scribendum rogavit et unus alterius nobis pariter iubemus, quod consecuti sumus agamus Deum et nobis masima gr(atj)a. + + + Ssignus manus suprascripto petitore at omnia suprascripta cui relecta est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 17 (in preparazione).