Federici, Codex, I, pp. 785-789 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 18, in preparazione)
source date: [1058 February 5] [Codigoro (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificato domini nostri Stefano sumo pontifice et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno primo, imperatore Enricus defunctus, in Italia nullus imperatore nondum abemus, die quinto mensis februario, indictione undecima, in vico qui vocatur Caput de Gauro. Petistis ad me quidem in Dei nomine domnus Dominicus monachus pro vice et persona de domnus Albizo gratia Dei presbiter et monachus atque abbas regule monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposea ordinatore, uti vobis in Dei nomine Iohannes qui vocatur Saturno et Andoria que vocatur Mizafera iugale petitoris seu filiis et heredibus vestris de vestro comune amplexo – et si unum ante alium mortus fuerit sine filii de comune amplexo, sua porcione cadat ad illum qui supravixerit – libellu nomine concedimus et largimus atque confirmamus vobis de rem iuris monasterio vestro, idest una pecia terre ex parte laboratoria ex parte cum bosco et padule infra se abente, qui et posita in fundo qui vocatur Gauro, iusta Tallata maiore de bradia nostra domnicata, inter afines eius hoc est: ab uno latere supradicta Tallata et bradia nostra domnicata adsendente per Tallata que vocatur de Venerando usque in Pado percurente, da caput de subto et da caput de supra fluvio Pado percurente. Que omnia cum terris et bosco, pasculis sitque padule, cum ingresu et egresu suo et cum omnibusque ad supradictas res pertinentibus vel subiacentibus infra istis lateribus sicut supra legitur, eas abendum, tenendum, possidendum, laborandum, roncandum, defensandum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus viginti et nove ad renovandum, salva sanacione domnica dandum libellu renovetur. Ita sane ut inferatis domnice racionibus nobis nostrisque successoribus vobis vestrisque filiis et heredibus redere debeamus singulis quibusque anni, hoc est terratico de labore maiore in campo capa sesta, faba in area modio sesto, minuto vero in area modi septimo; et si vinea pastinaveritis post in torta pervenerit, fruere debeatis annos tres, postea redere debeatis anfora sesta, semel vice arbore pecto ponendo, postea sit vobis petitori relicum cesum; lino manna nona; et si ronco roncaveritis, de padule terra scuteretis, fruere debeatis annos tres, postea rendere debeatis sicut de cetera terra; tritulatum atque pervectum ipso terratico per vos petitoris usque ad ripa nostra domnicata que vocatur de Pomposea. Et non abeatis licentia de supradicta res ad nullum placitum publicum neque districta andare nisi ante nostra presencia vel de nostris sucessoribus. Maiore quidem domnico vel nostra dominacione cum onore et obediencia susipere debeatis cum fide et puritate seu umilitate sine aliqua fraude vel dolo. Si quis vero pars nostra contra hoc libellum ire tentaverimus ante perfinitum tempus sicut supra legitur, det pars parti fidem servanti ante omnes litis initium aut interpellationis, pene nomine, auri obtimi uncias duas et post pena solucione manead hoc libellum in sua firmitate. Quod vero libellu uno pari tenore conscripto Iohannes in Dei nomine tabellio scribendum rogavi et subter manus mea propria firmavi et unus alterius nobis pariter iubemus, quod consecuti sumus agamus Deum et nobis maxima gratias. Signum + manus supradicto domnus Dominicus monachorum ordinatore ad omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 18 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 785-789).