Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 109
source date: [1058 February 6] [Codigoro (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propicio pontificato domn(o) nostr(o) Stefano sum[mo] pontifice et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede ann[o pri]mo, imperatore Henricus defunctus, in Italia nullus imperatore nondum ab[emus], [di]e sesta mensis f[e]bruari, ind(icione) undecima, in loco qui dicitur Caput de Gauro. Peti[mus ad] [v]obis quidem in [Dei] nomine dom(no) Albizo gr(aci)a Dei presbiter et monachus atque abbas regule mon[asterii Sancte] Marie qui vocatur in Pomposea ordinatore, mihi presente in Dei nomine Alberto peti[tore] tam pro me quam pro vice ex persona de Maria cognus mea seu filiis et heredibus nostris per paginam pacti concedistis et largisti aque confirmasti nobis de rem iuris monasterii vestri, idest casale uno integro qui est posito iusta ripa fluvio Gauro, quem olim abuit et deti[nuit da] quondam Dominicus qui vocabatur Masario, quod estenditur in lognitudinem sua da fluvi[o Gau]ro usque in valle quanta scutere et laborare potueritis et in latitudi[nem] sua perticas decimpedas quindecim, iusta latere po(ssidet) Aldrona simul cum omnia alia sorte[s vel por][cio]nes quantascumque ad ipso casale pertinet per totum fundum qui vocatur Gauro per singuli[s lo]cis iusta fines eius de supra toto fundo ubi reiace suprascripta res, hoc est ab uno latere fluvi[o] Fochini desendente in Currl(o), ab alio latere polisino de supra da caput de subto desendente in fronti seu a tercio latere Nethatoso desendente da Montone in Pado atque a quarto latere flu[vio ..][…] percurente usque a caput de Corba. Et insuper concedisti et largisti nobis [uno alio] casale ubi nos sedere et abitare visi sumus, qui est posito in predicto fun[do Gau]ro, quod estenditur in lognitudinem sua da predicto fluvio Gauro usque in val[le quan]ta scutere et laborare potuerimus et in latitudinem sua da caput de [subto] perticas decimpedas quinque et da caput de supra perticas quatuor. Et iterum [conce]disti nobis casale uno qui est posito da fluvio Pado desendente in valle quan[ta scu]tere et laborare potuerimus et in latitudinem sua perticas decimpedas quatuor, [si]mul cum una peciaterre laboratoria que ad ipso casale pertinet, [quod est] posita da fluvio Gauro desendente usque in valle quod est iuge due. Que omnia cum [terris], campis, pratis, pasculis, silvis, salectis, sacionabilibus, padulibus, piscacionibus, ven[acionibus], aucupacionibus sitque capellacionibus suis, cum ingresu et egresu suo et cum om[nia ad] suprascripta res pertinentibus vel subiacentibus sicut superius legitur. Heas abenda(s), tenenda(s), pos(idendas), defen[sandas] et in omnibus melioranda(s) in annis advenientibus quinquaginta ad renovand[um salva] sanacione domnica dandum hec pagina peticionis renovemur. Ita sa[ne ut in]feramus nobis nostrisque filiis et heredibus vobis vestrisque sucexoribus redere debeamus pro [terratico] omnique anno infra ind(icione) de grano staria tres et de trisico staria tres et [de vi]no staria tres quando vinea abuerimus, tantum reditum ut dictum est per[sol]vatur. Pro quia esinde acepisti de manibus meis suprascripto petitore [in mani]bus tuis suprascripto ordinatore, call(ciario) nomine, idest librum unum pro in ariento [……] et per unumquemque solidum ana denariis duodeci. Quod si quod absi et avertat divina po[tencia] omnia que superius legitur non observaverimus vel adinpleverimus et contra hec ire, [age]re aut contendere voluerimus per quemlibet modum vel titulum quia da[turo me] esse promitto ego suprascripto Alberto petitore pro me et pro persona de Maria cogn[us mea], una cum nostri filiis et heredibus, vobis suprascripto abbas vestrisque sucexoribus ante omni litis inici[um aut interpellacionem], pene nomine, auri obtimi uncias tres et post pena solucione manead hec peti[cio] in sua firmitate. Quam vero hec pagina Iohannes in Dei nomine tabellio scribendum [roga]vi et subter manus mea propria firmavi sub die et mense et ind(icione) suprascripta undecima, i[n] [lo]co qui vocatur Caput de Gauro. Signum manu suprascripto Alberto petitore ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 19 (in preparazione).