Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 110
source date: [1058 February 12] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni Stefani pape sede primo, defuncto Henrico inperatore filio quondam Chunradi inperatoris, die duodecima mensis februari, ind(icione) undecima, RAV(enne). Pecii a te quidem in Dei nomine domno Albizone gr(aci)a Dei abbate Pomposiani monasterii, cum consensu mon(a)h(o)rum eiusdem monasterii, ego Iohannes qui vocor de Andrea Cauco pro me et pro Aza iugali mea seu filiis et nepotibus nostris, et si quis de nobis iugalibus ante alterum absque libero moritur eius porcio veniat illi qui supravixerit vel seu eciam filiis suis, enfiteoticario iure a presenti die concedisti nobis rem iuris suprascripti monasterii vestri, idest medietatem murus mansionis cum ara porticus sue, extensam in longo cum curticella et orto retro se pedibus ************** et in lato ipsa medietas sex tantum, inter affines eius mansionis in integrum de qua concedo vobis medietatem: a primo latere platea percurrit, a secundo Alegrittus et Mascarus de Cesena, a tercio Sergius dux, a quarto Petrus Bora. Et concedisti nobis unam mansionem in integrum cum ara porticus sue, extensam in longo cum curticella et orto retro se pedibus ****************** et in lato octo tantum, cum ingresso et regresso suo, cum porcione putei et lapelli marmorei atque cum omnibus sibi pertinentibus, positas in hac civitate Ravenne, regione Porta Sancti Laurencii, inter affines eius: a primo latere suprascripta platea, a secundo Petrus Bora, a tercio Sergius, a quarto heredes quondam Petri Ducis. Dum nos superius nominati petitores seu filiis et nepotes nostri divine gr(aci)e iussu in hac luce manserimus concedistis nobis suprascripta res habendas, tenendas, restaurandam et in omnibus meliorandas et tu iamdictus ordinator cum tuis successoribus nobis nostrisque filiis et nepotibus auctoriare et defensare promisistis. Et ex nostris propriis expensis seu laboribus nihil vobis vestrisque successoribus nisi inferius fixam pensionem reputabimus; prestantibus quoque nobis seu filiis et nepotibus nostris omni marcii mense infra indic(ione) denarios Veneticos quattuor tantum. Pro eo quia accepisti, call(ciarii) nomine, idest librum unum pro denariorum Veneticorum solidis quadraginta. Ita et post transitum nostrum seu filiorum et nepotum nostrorum munimine expleto quando Domino placuerit tunc prefate res restaurate et in omnibus meliorate et quicquid ibi additum melioratumque fuerit ad ius dominiumque predicti monasterii vestri, cuius est proprietas, modis omnibus revertatur. Promittente propterea nullis diebus nullisque temporibus vite nostre nostrorumque filiorum et nepotum pro quibuslibet argumentis aut exquisitis occasionibus textum huius peticionis violare sed inviolabiliter conservabimus. Et si contra hec que superius legitur agere presumserimus, tunc daturos promittimus nos cum nostris filiis et nepotibus vobis vestrisque successoribus ANTE omne litis inicium aut interpell(acionem), pene nomine, auri uncias duas et post pene sol(ucione) maneat hac peticio firma. QUam vero peticionem Widonem Dei misericordia tabellionem Rav(ennas) scribendum rogavi, sub die menseque et anno atque indic(ione) suprascripta undecima, RAV(enne). Signum manus Iohannis qui vocatur de Andrea Cauco petitoris pro se et pro Aza iugali sua ad omnia suprascripta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 20 (in preparazione).