Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 112
source date: [1058 April 23] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Pontificatus vero domni nostris Uberto sumo pontifice et universalis pape inn apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno primo, inperatore nondum abemus in Italia, Enricus defuntus est, die viesimotertjo mense aprelius, ind(icione) undecima, in Ponpose. Petimus ad te domnus quidem in Dei nomine Albizo presbiter et monachus aque abas regule monachurum Sancte Marie qui vocatur in Ponpose, una per consensum et octoritatem deservientjum eiusdem moni[ste]rium, uti nobis presente in Dei nomine Martinus qui vocatur Fusco et Angenia iugale nostrisque filiis et heredibus, idest medietatem de uno casale quod est in latitudine sua pedes cinquanta et quinque: ab uno latere Adammo de Dominicus presbiter, secundo latere Urso qui vocatur de Scola, da uno caput Gauro et da alio caput percorrente in valle, et medietatem de una masaritja qui fuit de Albino integram de omnes rex sortes et portjones quanta abuit et detenuit in Medio Gauro ad iure monisterio vestro infra totum fundo qui vocatur Gauro cultare, laborare potueritis de ipsa rex que ad suprascripta medietatem partem pertinentibus vel subiacentibus in terra fines eius latere secundum alio altero petitjonis de Medio Gauro. Que omnia cum terris et campis, pradis, pascuis, silvis, salecti, padulibus, satjonabilibus, piscatjonibus, venatjonibus, acupatjonibus suis, cum ingresi et egresio suo et cum omnibus que ad suprascriptam rex pertinentibus vel subiacentibus sicut superius legitur. Hec omnia concedo nobis abendum, tenendum, posidendum, laborandum, supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus viinti et nove ad renovandum, ad salva caltjarie domnica dandum petitjone renovandum. Ita sane ut inferatis domnice ratjonibus vel ad vestrisque subcessoribus rendere debeatis singulis quibusque annis de terra laboratoria, hoc est terratico de grano et de sicale et de faba in campo capa quinta, trisico, mileo in area modio octavo, lino manna octava; et si vinea pastinaveritis extra casale, fruere debeatis post intorta pervenerit anis quinque et postea redere debeatis secundum altero petitjonis; et roncaveritis de valle, fruere debeatis annis trex, postea redere debeatis sicut de cetera terra, pensione nomine, dare debeatis pro suprascripto casale denarii Veneticorum sex omnique anno tritulatum adque pervectum ipso terratico per nos petitori usque ad suprascripto monesterio vestro quando blavas venerit ad tolendum cum onore et obedientja. Et non abeatis licentjam de suprascripta rex ad nullo placitum plubicum neque disstrito andare nisi ad vos vel ad tuis subcessoribus. Si quis vero pras vestra contra os petitjonis ire tentaverimus et omnia que superius legitur non observaverimus vel adinpleverimus, de pras parti fidem servanti ante omnis litis initjum vel interpell(atjonem), pene nomine, auri obtimi untje due et post penam soluta manentem in suo robore et firmitatem. Quam vero hec pagina petitjonis Urbanus in Dei nomine tabelius scribendum rogavimus et hunus alterimus nobis pariter contradimus, quod consecuti estis Deum agamus et nobis masima gratja, sub die, mense et ind(icione) suprascripta undecimma, in Ponposia. Signum manus suprascripto Martinus et Angenia iugale petitori ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 23 (in preparazione).