Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 113
source date: [1058 May 4] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Papa et imperatore nondum hab[emu]s, defuncto Heinrico imperatore filio quondam Chunradi imperatoris, sub anno dominice incarnationis millesimo quinquagesi[mo] octavo, die quarta mensis madii, indic(ione) undecima, RAV(enne). Pecii a te quidem in Dei nomine d[omno] Albizone abbate Pomposiani monasterii consenc(ientibus) eiusdem monasterii mo(na)h(is), uti mihi presenti in Christi nomine Corbulo qui vocor de Medio Gauro petitori pro me seu filiis meis, libelli nomine, con[ce]disti nobis rem iuris suprascripti monasterii nostri, idest casale unum in integrum quod fuit olim de Petro de presbitero Martino, positum in loco qui dicitur Medio Gauro, cum terris, campis, pratis, pascuis , silvis, salictis, venacionibus, piscacionibus, aucupacionibus usque ad nespolum de pantano de Sancto Georgio usque veniente in fronte et cum omnibus predicto casali pertinentibus, secundum quod prefatus Petrus habuit et tenuit, inter affines eius loci ubi reiacet prefatum casalem cum omnibus sibi pertinentibus: a primo latere fluvius Gaurus , a secundo polisinum de supra, a tercio fronte de supra atque a quarto latere iuris Sancti Petri. Habendum, tenendum, laborandum, restaurandum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum. Sub terratici omnium mai[orum] laborum modio quinto, minutorum modio octavo, lini manna nona, omni festivitate Sancte Marie medii augusti denarios Veneticos duodecim tantum. Pervectis omnibus a nobis [usque] ad ripam Gauri, cum fide et humilitate sine fraude aut malo ingenio. [Id]eo quia accepisti call(ciarii) nomine idest librum unum pro denariorum Veneticorum solidis quadraginta. Et tu iamdictus ordinator cum tuis successoribus mihi meisque filiis auctoriare et defensare promisisti. Si quis vero partis nostre contra hanc peticionem ire tenta[verit] ante prefinitum tempus quod superius legitur det pars parti fidem servanti ante omne litis inicium aut interpell(acionem), pene nomine, auri uncias duas et post pene sol(ucionem) maneat hec peticionem firma. QUAm vero paginam Widonem Dei misericordia tabellionem Rav(ennatem) scribendum rogavi sub die menseque et anno atque indic(ione) suprascripta undecima, RAV(enne). Signum manus Corbuli de Medio Gauro petitoris ad omnia suprascripta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 24 (in preparazione).