Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 114
source date: [1058 November 27] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno [De]o propicio pontificatus domni Benedicti pape sede primo, defuncto Henrico imperatore filio quondam Chunradi imperatoris, sub anno dominice incarnacionis millesimo quinquagesimo octavo, die vigesima septima mensis novembris, indic(ione) duodecima, RAV(enne). Pecii a te quidem in Dei nomine domno Albizone abbate n(oste)r Pomposiani monasterii consencientibus eiusdem monasterii mon(a)his, ego Iohannes pro me et pro Petro germano meo seu filiis nostris − et si quis de nobis sine libero moritur, eius porcionem at alteri seu filiis suis sub dominio et potestate Dominici presbiteri dum vixerit − libelli nomine, concedisti nobis rem iuris prefati monasterii vestri, idest unum spacium terre extensum [i]n longo pedibus treginta, in lato similiter treginta, cum ingresso et regresso suo, cum usum putei Sancti Zaharie, cum accessu fluvii Teguriensis atque cum omnibus sibi pertinentibus, positum in hac civitate Ravenne, regione Sanctorum; inter affines eius: a primo latere Martinus de Geminiano iure suprascripti monasterii, a secundo androna quem adit ad suprascripto monasterio Sancti Zaharie, ad aliquis duobus lateribus ortus noster [dom]nicatus. Habendum, tenendum, mansionem ibi faciendam, supersedendum et in omnibus meliorandum, in annis advenie[nt]ibus viginti et novem ad renovandum, si renovare voluerimus et si non, liceat nobis vestrum tol[le]re be[ne]ficium. Sub pensione omni anno denarios Veneticos viginti et sex tantum et ammisseres duos. Ideo quia accepisti calciarii nomine librum unum pro denariorum Veneticorum solidis quadraginta. Et tu cum tuis succes[soribus] nobis nostrisque filiis auctoriare [et] d[ef]ensare promisisti. Si quis v[ero] partis [nostre] contra hanc peticionem ire temtaverit ante prefinitum tempus quod su[perius legitur], det pars parti fidem servanti ANTE omne litis initium aut interpell(acionem), pene nomine, auri uncias duas et post pena [soluta] maneat hec peticio firma. QUAm vero peticionem Widonem Dei misericordia tabellionem Rav(ennatem) scribendum rogavi, sub die menseque et anno [at]que indic(ione) suprascripta duodecima, RAV(enne). + Signum + manus Iohannis pe[titoris] pro se et pro Petro germano suo ad omnia suprascripta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 25 (in preparazione).