Bacchini, Regesto Cronologico, cc. 21v-22r (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 27, in preparazione)
source date: [1059 February 17] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Concessio in emphyteusim unius tenimenti in civitate Ravennę cum usu puthei S. Zaccharię, facta a domino Albizone abbate Pomposiano cum consensu monachorum, favore Bruschi et Iohannis magistri pro schola fienda in honorem S. Stephani martyris qui vocatur Maior, cum pensione singulorum confratrum eius scholę unius denarii olei pro luminibus prędictę basilicę S. Stephani Maioris. Actum Ravennę, rog. Widonis notarii, anno domini Nicolai papę I, Henrici filii Conradi imperatoris […], domincę incarnationis 1058, 17 februarii, indictione XII.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 27 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di regesti realizzati da Bacchini nel XVIII secolo (Bacchini, Regesto Cronologico (sec. XVIII in.), cc. 21v-22r, da A perduto).