Federici, Codex, I, pp. 790-792 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 28, in preparazione)
source date: [1059 February 17] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni Nicolai pape sede primo, defuncto Heinrico imperatore filio quondam Chunradi imperatoris, sub anno dominice incarnacionis millesimo quinquagesimo nono, die septima decima mensis februarii, indictione duodecima, Ravenne. Petii a te quidem in Dei nomine domno Albizone gratia Dei abbate Pomposiani monasterii cum consensu monachorum ipsius monasterii, uti mihi presenti in Christi nomine Andreas qui vocor Tuscus petitori, pro me et pro Berta iugali mea seu filiis nostris – et si quis de nobis iugalibus petitoribus ante alium absque libero moritur, eius porcio veniat illi qui supravixerit – libelli nomine concedisti nobis rem iuris supradicti monasterii vestri, idest unum spacium terre celo tectum in integrum, extensum in longo pedibus treginta, in lato viginti, cum ingresso et regresso suo, cum accessu ripe fluminis Teguriensis atque cum omnibus sibi pertinentibus, cum usu putei Sancti Zacharie, positum in hac civitate Ravenne, regione Sanctorum, inter affines eius: a primo latere via que vadit ante monasterium Sancti Zacharie foras per gattulum, a reliquis tribus lateribus iuris supradicti monasterii. Habendum, tenendum, mansionem ibi faciendum, supersedendum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum, si renovare voluerimus et si non, liceat vobis nostrum tollere hedificium. Sub pensio omni anno denarios Veneticos viginti tantum et ammisseres duos. Pro eo quia accepisti, calciarii nomine, idest librum unum pro solidis viginti. Et tu cum tuis successoribus nobis nostrisque filiis auctoriare et defensare promisisti. Si quis vero partis nostre contra hanc peticionem ire tentaverit ante perfinitum tempus quod supra legitur, det pars parti fidem servanti ante omne litis inicium aut interpellationis, pene nomine, auri uncias duas et post pene solucionem maneat hec petitio firma. Quam vero peticionem Uuidonem Dei misericordia tabellionem Ravenne scribendum rogavi, sub die menseque et anno atque indictione supradicta duodecima, Ravenne. Signum manus Andree qui vocatur Tuscus iamdicti petitoris ad omnia supradicta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 28 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 790-792, da A perduto).