Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 115
source date: [1059 November 8] [Ferrara] [XII pm]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno ab incarnatione eiusdem millesimo quinquagesimo nono, regnante ig(itur) in Christi nomine Heinricus tercio filius quond[am Heinric]us anno quarto, die octavo M(en)Se novembris, indic(ione) terciadecima, in claustra monasterii Sancti Silvestri. Domino sancto et merito hac venerabili [ec]cl[esia Sancte] [Ma]rie Dei genetricis que est fundata in loco qui dicitur Pomposia, in qua nunc Deo opitulante domnus Albizo abbas et domnus Marco eius priore […] sursum s(un)t considerare atque meditare seu disponere debeamus quę ad vite ęterne meritum et celestis retributiones dona per [… in] hoc seculo centuplum accipiamus et in futuro vitam capiamus ęternam. Et ideo ego quidem in Dei nomine Gasperga relicta quondam b[one] memorie Rataldo qui manere visa fuit in villa qui vocatur Finale, bono animo et voluntatem placet mihi per hoc instrumentum do[na]tionis do et cedo seu transfero in tibi domno Marco priore per suprascripto monasterio Sanctę Marie qui vocatur in Pomposia et per te in predicto monasterio in omnibus tuis fut(ur)i successoribus qui per tempora in suprascripto monasterio monachis sive abbatibus ordinati fuerint possidenda, idest omnes res s[eu] sortes vel porciones integras quantascumque mihi suprascripta donatrice pert[in]et in fundo qui vocatur Ronco et infra totam massam qui vocatur Fiscalia per singulis vel diversis locis. Que omnia cum terris et vineis, casis seu et casalibus, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, padulibus, aquis, piscationibus, venationibus, aucupationibus, cultis vel incultis, divisi et indivisi et cum omnibus ad suprascripta res pertinentibus in integrum quod mihi pertinet iure proprietatis, secundum quod mihi pertinet ita vobis concedo per istam cartulam donationis in predicto monasterio perpetualiter possidendum pro reden[cio]ne animę meę et de quondam Rataldo viro meo et de quondam parentorum meorum. Omnia que superius legitur a presenti die per hoc instrumentum donationis do atque transfero et in perpetuum transacto ego suprascripta donatrice perpetualiter in predicto monasterio habendum, tenendum, possidendum et quicquid vobis placuerit exinde faciendum ut neque da me vel da meis heredibus aut per meam sumissam personam nullam exinde habeatis molestacionem vel causationem sed promitto ego suprascripta donatrice cum meis heredes predicta res quę superius legitur in suprascripto monasterio omni tempore ab omni homine defensare et auctoriare promitto. Alioquin datura me promitto cum meis heredibus dare tibi predicto priore tuisque successoribus, pene nomine, auri optimi uncie tres et post pena sol(uta), manente hanc pagina donationis sicut superius legitur in suo robore et firmitate. Quam vero paginam Liucius Christi misericordia Ferrariense tabellio scribendum rogavi et subter manus mea propria firmavi testibusque ad me rogatis optulit subscribenda eorumque presentiam eam tibi quorum supra contradidit, sub die et mense, indic(ione) suprascripta terciadecima, in claustra monasterii Sancti Silvestri. SIGNU(m) + + + + + manus suprascripta GAsp(er)Ga Donatrice ad omnia suprascript[a] cui relectum est. SIGNUM + + + + + manibus Dom(inicus) presbiter, Signorito de Pupiniano, Ardizone da Corneto, Paulo de Pupiniano, Petrus testis rogatis ad omnia suprascripta cui relectum est. + Ego Liucius Christi misericordia tabellio scriptor huius pagina donationis sicut superius legitur post roboratione testium tradita complevi et absolvi. Noticiam testium idest: Dominicus presbiter vir klarissimus testes, Signorito vir klarissimus testes, Ardizone vir klarissimus testes, Paulo vir klarissimus testes, Petrus vir klarissimus testes.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 29 (in preparazione).