Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 117
source date: [1059 December] [Canetolo]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctæ et individue Trinitatis. Anno dominice incarnacionis millesimo quinquagesimo nono, mense decembris, indic(tione) terciadecima. Constat nos Paulum et Iohannem germanis filii quondam [Io]hanni Borati de Canitulo qui professi sumus lege vivere Romana accepissemus nos qui supra germanis communiter sicuti et in presencia testium manifesti sumus quia accepimus a vobis Attonis et Ragnardi germanis filii quondam Gerardi de Cannule in adpreci[atum valente] argen(to) den(ari)s bon(i)s solidos sex, finitum precium sicut inter nos convenit, pro campum pecia una rebus iuris nostris qui supra venditores quas habite visi sumus in loco Casolare Baracii ubi dicitur suprascripto Canitulo; finis eius a suprascripta pecia: a tribus lateribus suprascriptis emptoris, a quarto latere Iohanne de Andelberga vel si quis aliis adfines sunt et est ipsa pecia de campum infra ipsis finibus per mensura iusta a pertica legitima de pedibus duodecim mensurata per long(um) pertic(as) undecim et per latum ab uno caput pertic(as) septem et pedes dui, ab alio caput similiter per latum perticas sex et pedes quattuor. Que autem iamdicta pecia qualiter superius per fines et mensura legitima cum superiore et inferiore seu cum fine et haccessione sua in integrum, talis a presente die et hora pro suprascripto precio et per hanc cart(tulam) in vestra qui supra emptoribus nostris et cui vos dederitis aut habere statueritis vestrisque heredibus maneant et persistant potestatem ad habendum et faciendum exinde iure proprietario nomine quicquit volueritis sine omni nostra qui supra venditores et heredum nostrorum contradicione. Quidem et spondimus atque promittimus nos qui supra Paulo et Iohanne venditores una cum nostris heredibus vobis qui supra Attonis et Raynardi emptoribus nostris et cui vos dederitis vestrisque h[er]edibus iamdicta pecia quas vobis superius venundavimus in integrum omni tempore ab omni contradicente homine defensare iusta legem; quod si a defensandum minime fecerimus aut si contra hanc car(tulam) vendicionis per quovis ingenium agere aut causare presumpserimus vel si agentibus consencientes fuerimus et si de nostrum qui supra venditores datum aut factum cui nos exinde in alia parte dedissemus aut fecissemus vel in antea dederimus aut fecerimus, tunc suprascripta pecia da campo quas vobis superius venundavimus sicut pro tempore melliorata fuerit aut valuerit sub extimacione in consimile loco in duplum vobis restituamus quia sic inter nos convenit. Et nec liceat nobis a modo ullo tempore nolle quod semel voluissemus sed quod hic a nobis semel factum vel conscriptum est sub iureiurando inviolabiliter conservare promittimus cum stipulacione subnixa. Actum in suprascripto Canitulo; feliciter. Sign(a) + + man(uum) suprascriptorum Pauloni et Iohanni qui hanc car(tulam) vendicionis ut supra fieri rogaverunt et eorum relecta est. Sign(a) + + + + + man(uum) Ingonis de Cilliano et Gotefredi filii eius atque Arnulfi filii quondam Gotefredi, eciam Iohanni sartori seu Sigefredi filii quondam Toardi, qui professi sunt lege Romana vivere, rogati sunt testes. + Iohannes notarius sacri palacii scripsi post tradita complevi et dedit.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 30 (in preparazione).