Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 116
source date: [1059 December 18] [Badiano]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine. Anno ab incarnacione eiusdem millesimo quinquagesimo nono, die quintodecimo kalendas ianuarii, indic(tione) tertiadecima. Constat nos Iohanne qui vocatur Bolgarello filius quondam Iohanni Bono de loco Badiano et Liuza conius eius iugall(es) qui professi sumus nos qui supra iugalibus lege vivere Romana et mihi qui supra Liuza consenciente suprascripto Iohanne iugale meo et subter confirmante accepisse modo nos qui supra iugalibus communiter sicuti et in presencia testium manifesti sumus quia accepimus a vobis Attonis et Raynardi germanis filii quondam Gerardi de Cannule et habeatis misso vestro Albertus Sperona de Badiano et precio vestro in adpreciatum valente argen(to) den(ariorum) bonos solidos viginti, finitum precium sicut inter nos convenit, pro campum pecia una rebus iuris nostris qui supra iugalibus venditores quas habite visi sumus in loco Prathoxelle; finis eius a suprascripta pecia de campum: a mane Scarpace, a meridie Albertus Bonici cum suis consortibus, a sero heredes quondam Iohanni Gunci, de subto suprascriptis emptoris vel si quis aliis adfines sunt et est ipsa pecia de campum infra ipsis finibus per mensura iusta a pertica legitima de pedibus duodecim mensurata iugio uno legitimo. Que autem iamdicta pecia qualiter superius per fines et mensura legitima cum superiore et inferiore seu cum fine et haccessione sua in integrum, talis a presente die et hora pro suprascripto precio et per hanc cart(tulam) in vestra qui supra germanis emptoribus nostris et cui vos dederitis aut habere statueritis vestrisque heredibus maneant et persistant potestatem ad habendum et faciendum exinde iure proprietario nomine quicquit volueritis sine omni nostra qui supra iugalibus venditores et heredum nostrorum contradicione. Quidem et spondimus atque promittimus nos qui supra venditores una cum nostris heredibus vobis qui supra emptoribus nostris et cui vos dederitis vestrisque heredibus iamdicta pecia quas vobis superius venundavimus in integrum omni tempore ab omni contradicente homine defensare iusta legem; quod si a defensandum minime fecerimus aut si contra hanc car(tulam) vendicionis per quovis ingenium agere aut causare presumpserimus vel si agentibus consencientes fuerimus et si de nostro qui supra venditores datum aut factum cui nos exinde in alia parte dedissemus aut fecissemus vel si in antea dederimus aut fecerimus, tunc suprascripta pecia quas vobis superius venundavimus sicut pro tempore melliorata fuerit aut valuerit sub extimacione in consimile loco in duplum vobis restituamus quia sic inter nos convenit. Et nec liceat nobis a modo ullo tempore nolle quod semel voluissemus sed quod hic a nobis semel factum vel conscriptum est sub iureiurando inviolabiliter conservare promittimus cum stipulacione subnixa. Actum in loco Badiano; feliciter. Sign(a) + + man(uum) suprascriptorum Iohanni et Liuza iugalibus qui hanc car(tulam) vendicionis ut supra fieri rogaverunt et ipse Iohanne eidem Liuze conius sue qui ei omnia ut supra consensit et eorum relecta est. Sign(a) + + + man(uum) Dominici filii quondam Petri et Iohanni filii quondam Mar(tini) atque Benedicti filii quondam Martini de eodem suprascripto Badiano(f) lege viventes Romana rogati sunt testes. + Iohannes notarius sacri palacii scripsi post tradita comple[vi et dedit].

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 31 (in preparazione).