Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 124
source date: [1060 March 4] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Regnante Heinrico rege filio quondam Heinrici imperatoris anno] quarto, sub an[no dominice] [inca]rn[acionis] millesimo se[xa]g[esimo], di[e] quarta mensis marcii, [in]dic(ione) tertja[decima], RAV(enne). [Pecii a te in Dei nomin]e d[om]no Wid[on]e [mona]cho monasterii [Sancte] Marie [in] Pomp[osea, ad a]firmandum a domno [...] [...] ad[que a]bb[ate] ei[usdem monasterii cum] consensu mona[c]horum [ipsi monasterii], uti [me] presenti in Christ[i] nomine Pe[trus Mangagn]olus [p]etitori pro me et pro Ber[ta ......] [...] − si quis de nobis petitoris sine [filio vel filia] [moritur] eius porcio veniat [i]lli qui [supravixeri]t − lib[e]ll[i] nomine concedisti nobis rem iuris suprascripto monasterio Pompos[iano], [idest cu]biculum unum in integrum de una mansione pedeplana, extensum in longo pedibus treginta et [in] lato pedibus de[cem], cum porcione ripe fluminis Teguriense, cum ingr(essu) et regr(essu) suo atque cum omnibus sibi pertinentibus, positum in hac civitate Ravenne, regione ********** interraffines eius: a primo latere tenet domno Ugone presbitero iure suprascripto monasterio, a secundo latere ortum vestrum domnicatum, a tercio latere murum istius civitatis atque a qu[arto latere] plathea plubica percurrens. Habendum, tenen[dum, possi]dendum, restaurandum, meliorandum, in annis [adveni]entibus viginti et novem ad renovandum, sub pe[nsione omni] anno den(arios) Ven(eticos) viginti et quattuor [tantum et amis]seres duos. Pro eo quia accepisti in [m]a[num tuam de ma]no mea, call(ciarii) nomine, idest librum unum pro den(ariorum) V[eneticorum solidis] treginta. Et vos cum vestris successoribus [nobis petito]ribus nostrisque filiis auctoriare et defensare promit|[ti]stis. Si quis vero partis nostre contra hanc petitionem ire tentaverit ante p(re)finitum tempus quod superius legitur, det pars parti fidem servanti ANTE omne litis initium [aut] interpell(acionem), pene nomine, auri optimi uncia una et post pene soluc(ionem) maneat hec peticio firma. QUAm vero peticio Iohannem Dei misericordia Ravennas tabellionem scrib[en]d[um] [r]ogavi, sub die menseque et anno atque indic(ione) suprascripta t[erciadecima, RAV(enne)(a)]. [+] Signum + manus Petri Mangagnolo peti[t]oris [ad omnia suprascripta].

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 32 (in preparazione).