Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 119
source date: [1061 January 26] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni Nicholai pape sede tercio, regnante Heinrico rege filius quondam Heinrici imperatoris anno quarto, sub anno domini[ce] incarnacionis millesimo sexagesimo primo, die vig(esima) sexta mensis ianuarii, indic(ione) quartadecima, RAV(enne). Pecii a te in Dei nomine Widone mo(na)hc(us) v(enerabili) monasterii Sancte Marie in Pomposia, confirmandum a abbate ipsius monasterii, uti mihi presenti Martino filius Corbonis petitori pro me et pro Agatha iugali mea seu filiis nostris − et si quis de nobis iugalibus ante alterum absque libero moritur, eius porcio veniat illi qui supravixerit – libelli nomine concedisti nobis rem iuris suprascripti monasterii vestri, idest unum spacium terre in integrum, extensum in longo pedibus treginta, in lato pedibus viginti, [cum in]gressu et regressu suo, cum usu putei Sancti Zaharie, cum accessu fluminis Teguriensi per gattulum foras atque cum omnibus sibi pertinentibus, positum in hac civitate Ravenne, regione Sanctorum, inter affines eius: a primo latere tenet Petrus de Roibano iure suprascripti monasterii, a secundo ingr(essus) qui vadit per ipsum gattulum, a tercio latere spacium quod est scalarum Sancti Stefani, a quarto ortum vestrum domnicatum. Habendum, tenendum, mansionem ibi faciendum, restaurandum et in omnibus meliorandum, in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum, si renovare voluerimus, et si non, liceat nobis nostrum tollere hedificium. Sub pensione omni anno den(arios) Ven(eticos) viginti et quattuor tantum et ammisseres duos. Pro eo quia accepisti in manum tuam de manibus meis petitoris call(ciarii) nomine, idest librum unum pro den(ariorum) Ven(eticorum) solidis viginti. Et vos cum vestris successoribus nobis nostrisque filiis autoriare et defensare promisisti. Si quis vero partis nostre contra hanc peticionem ire temtaverit ante prefinitum tempus quod superius legitur, det pars parti fidem servanti ante omne litis inicium aut interpell(acionem), pene nomine, auri uncias duas et post pene sol(ucionem) maneat hec peticio firma. QUAm vero peticionem Widonem Dei misericordia tabellionem Rav(ennas) scribendum rogavi, sub die menseque et anno atque indic(ione) suprascripta quartadecima, RAV(enne). + Signum + manus Martini filius Corbonis iamdicti petitoris ad omnia suprascripta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 33 (in preparazione).