Bacchini, Regesto Cronologico, cc. 22v (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 34, in preparazione)
source date: [1061 October 22]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Concessio in emphyteusim ripę flumins Savennę ad faciendum molendinum et terrarum ad ipsam ripam pertinentium, ad stratam antiquam, seu voltam eius, facta a Giseltruda filia Ursonis relicta Petri de Benedicto et ab Ildeberga filia Giseltrudę cum consensu tutoris et Petri iudicis imperatoris Romani in Nonantula, favore Anastasię vocatur Vitarellę filie Bernardi, filiorum et heredum. Actum […], rog. Rimperti notarii, 1061, domini Henrici Henrici filii V, XI kalendas novembris, indictione XV.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 34 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di regesti realizzati da Bacchini nel XVIII secolo (Bacchini, Regesto Cronologico (sec. XVIII in.), cc. 22v, da A perduto).