Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 120
source date: [Between 1062 February 11 and 1062 February 19] [Bologna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno dominice incarnacionis millesimo se[xagesimo] secundo, regnante domnus Enricus filius domni Enrici inperatoris anno sest[o, die ...]decimo mensis febroarii, ind(icione) quintadecima. Petimus a vobis Giseltruda filia Ursonis et relicta quondam Petrus de Benedicto set a te Thelberga filia [...] de quondam suprascripto Petrus de Benedicto, uti nobis Fauna filia quondam Ingezo relicta quondam Petrus Faber sitque Dominicus filius Leo qui vocatur de Tussia de loco qui vocatur Massa atque heredibus nostris vel [cui] [n]os eas dederimus libello enfiteotecario nomine iure a presenti die nobis con[ce]dere dignetis rem iuris vestre, idest ista parte fluvio Savena in fundo Bulgarorum qui vocatur Ramo Cavato pecia una terra vineata, [cum] omnia super se et infra se abentem in integrum, a perticas decimpedas mensurata: ab uno latere perticas viginti et septe, alio latere perticas viginti et octo, da uno capite perticas quatuor, alio capite perticas sex; finis eius: ab uno latere poss(ident) heredes Rofredo, alio latere poss(idet) Petrus de Aunesta, de uno capite poss(idet) Morando filio Benno pilizario, alio capite stradella publica vel si quis aliis atfines sunt. Ipsa suprascripta petia terra vineata qualiter superius legitur a presenti die damus nos suprascripte dominacione vobis suprascriptis petitoris sic a nobis petitum abetis vestrisque heredibus at abendum, tenendum et possidendum et faciendum quitquit vobis placuerit a salva iusticia domnica persolvendum et post completas hereditas vestra calciarios dandum libello enfiteotecario in oc hordine renoventur. Sic ita tamen ut exinde inferri debeamus nos suprascriptis petitoris vel heredibus nostris vobis suprascripte dominacione vel at vestris heredibus singulis quibusque ind(icionibus), pensionis nomine, in argento denario uno tantum ut dictum est pensio persolvatur. Et nos suprascripte dominacione vel heredibus nostris predicta pecia terra vineata qualiter superius legitur vobis suprascriptis petitoris vestrisque heredibus omni tenpore ab omni homine defensare et autorizare promittimus. Si qua vero pars quod contra hos libello enfiteotecario ire tentaverit et non conservaverit omnia qualiter superius legitur, det pars partis pene nomine in argento denarios mancosos quadraginta et post pena soluta hos libello sicut superius legitur omni tenpore in sua maneat firmitate. Hactum in civitate Bononia, ind(icione) suprascripta quintadecima. + Signum + manibus suprascriptis petitoris qui hos libello sicut superius legitur fieri rogaverimus. + Signum + manibus Iohannis et Fusculo et Bononio germanis filiis Petrus Amazacaballo et Leo filio Martino de Panicale rogatis testibus. + Fusculo filio Uuido m(anu) m(ea) s(ub)s(cripsi). Scripto hos libello enfiteuticario per manu mea Petrus notarius rogatus a suprascriptis sicut superius legitur vidi, complevi et dedit.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 35 (in preparazione).