Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 121
source date: [1062 March 8] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti, regnante Heinrico rege filius quondam Heinrici imperatoris anno sexto, sub anno dominice incarnacionis millesimo sexagesimo secundo, die octava mensis marcii, ind(icione) quintadecima, RAV(enne). Petii a te in Dei nomine domno Widone monacho v(enerabili) monasterii Sancte Marie quod vocatur in Pomposia, per iussione abbatis ipsius monasterii et cum consensu monachorum ipsius monasterii, ego Andreas qui vocor de Aldone pro me et pro Aza iugali mea seu filiis et nepotibus nostris enfiteoticario iure a presenti die concedisti nobis rem iuris prefati monasterii vestri, idest mansionem unam in integrum, cum curticella retro se, cum ingressu et regressu suo atque cum omnibus sibi pertinentibus, posita in hac civitate Ravenne, regione Porta Nova, prope ecclesiam Gothorum, inter affines eius: a primo latere possidet Petrus qui vocatur Mittifocum, a secundo heredes quondam Vitalis de presbitero Ursone, a tercio Miscina filia quondam Iohannis tabellionis qui vocatur Calcianspellem, a quarto platea percurrit. Itemque concedisti nobis ortum unum positum foris porta Artemeduli, cum ingressu et regressu suo per andronam communem, inter affines eius: a primo latere possidet Damianus grammaticus, a secundo heredes quondam Gerardi de Blanca, [a] tercio Liuzo de Heinrico atque a quarto Honestus de Atiliano. [E]t insuper concedisti nobis nostrisque filiis et nepotibus unam clausuram vineatam in integrum, cum omnibus sibi pertinentibus, positam foris suprascripta porta Artemeduli, inter affines eius: a primo latere possident heredes quondam Tetbaldi medici iure suprascripti monasterii vestri, a secundo latere via que vadit ad tabulam […, a] duobus lateribus androne. Dum nos superius nominati iugalibus petit[o]res seu filii et nepotes nostri divine gr(aci)e iussu in hac luce manserimus concedisti nobis eas res habendas, tenendas, restaurandas et in omnibus meliorandas. Et vos cum vestris successoribus nobis iugalibus petitoribus nostrisque filiis et nepotibus auctoriare et defensare promisisti. Et ex nostris propriis expensis seu laboribus nihil tibi tuisque successoribus nisi inferius fixam pensionem reputabimus. Prestantibus quoque nobis seu filiis et nepotibus nostris omni anno denarios Veneticos tres tantum pensio ut dictum est persolvatur. Pro eo quia accepisti, call(ciarii) nomine, idest librum unum pro bisanciis sex. Et vos cum vestris successoribus nobis nostrisque filiis et nepotibus auctoriare et defensare promisisti. Et ex nostris ita et post transitum nostrum seu filiorum et nepotum nostrorum, MUnimine expleto quando Domini sancte maiestati placuerit, tunc dicte res restaurate et in omnibus meliorate quicquid ibi aditum melioratumque fuerit ad ius dominiumque prefati monasterii cuius est proprietas modis omnibus revertatur. Promittente propterea nullis diebus nullisque temporibus vita nostre nostrorumque filiorum et nepotum pro quibuslibet argumentis aut exquisitis occasionibus textum huius peticionis violare sed inviolabiliter modis omnibus conservabimus et si contra hec agere presumserimus tunc daturos promitto nos nostrosque filios et nepotes vobis vestrisque successoribus, ANTE omne litis inicium aut interpel(lacionem), pene nomine, auri uncias duas et post pene sol(ucionem)maneat hec peticio firma. QUAm vero peticionem Widonem Dei misericordia tabellionem Rav(ennas) scribendum rogavi, sub die menseque et anno et indic(ione) suprascripta quintadecima, RAV(enne)(c).

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 36 (in preparazione).