Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 122
source date: [1064 January 29] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propicio pontificato domnus noster Alexander sumo pontifice et universalis pape in apostolica sacratissima beati Pe[t]ri apostoli Domini sede anno tercio, imperatore Henricus defunctus in Italia, nullus imperatore nondum abemus, die viesimo nono mense gienuario, ind(icione) secunda, in Pomposea. Petimus ad vobis quidem in Dei nomine domnus Marco presbiter et mon(ac)h(us) atque priore monasterii Sancte Marie qui vocatur in Pomposea, una per consensum et autoritate deserviencium eiusdem monasterii et pro vice ex persona de domno Mainardo abbas eiusdem monasterii ordinatore, uti nobis in Dei nomine Iohannes qui vocatur de Lentia et Agneta iugale petitori seu filiis et heredibus nostris libellum nomine concedistis et largistis atque confirmastis nobis de rem iuris suprascripto monasterio vestro, idest una pecia terre vacua pro casale, qui est posita in Caput de Gauro iusta fluvio Pado, infra bradia vestra domnicata iusta latere po(ssidet) Petro, quod estenditur in lognitudinem sua da fluvio Pado usque ad casale de filii Batirovito et in latitudinem sua perticas decimpedas quinque; et insuper concedistis nobis de terra vestra domnicata tornaturie decem et septe, cum bosco supra se abente, qui est posita in corrigio da rubta [qui vocatur] Maiore, iusta latere poss(idet) Leo filio quondam Andrea de Lleo qui vocabatur de Gano [et P]etrus qui vocatur de Squignano et Petrus qui vocatur Trivisano. Que omnia cum t[e]rris et bosco infra se abente, cum introito et exito suo, cum ingresu et egresu suo et cum omnibus qui ad suprascripta res pertinentibus vel subiacentibus sicut superius legitur. Hec omnia abendum, tenendum, posidendum, supersedendum per nostri idoneus missu usque tantum quod per nostro filio vel filia suprasedere potest laborandum, roncandum, piscandum, venandum, aucupandum, capellandum, secundum quod alii hominibus de Gauro per sui llibelli utuntur, defensandum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus viginti et nove ad renovandum, salva sanacione domnica dandum llibellum renovemur. Ita sane ut inferamus domnice racionibus nobis nostrisque filiis et heredibus vobis vestrisque sucexoribus redere debeamus singulis quibusque anni, hoc est terratico de llabore maiore in campo capa sesta, faba modio sesto, trisico, mileo, panico in area modio septimo, lino manna novem; et si vinea pastinaverimus extra casale, post in perticas pervenerit, fruere debeamus annos tres, postea redere debeamus anfora quinta, semel vice arbore pecto ponendo, postea sit nobis petitori relicum cexum; et si ronco roncaverimus vel de padule terra scuserimus, fruere debeamus annos tres, postea redere debeamus sicut superius legitur; pensione nomine pro suprascripto casale dare debeamus omnique anno in festivitate Sancte Marie de mense agusto denarii sex monete Veneticorum; tritulatum et pervectum ipso terratico per nos petitoris usque ad locum secundum quod in alii llibelli relegitur. Maiore quidem domnico vel vestra dominacione cum onore et obediencia susipere debeatis cum fide et puritate seu umilitate sine aliqua fraude vel dolo. Si quis vero pars nostra contra hac peticione ire temtaverimus ante perfinitum tempus sicut superius legitur, det pars parti fidem servandi ante omnis litis inicium vel interpell(acionem), pene nomine, auri obtimi uncias una et post pena solucione manead hec peticione in sua firmitate. Quod vero peticione uno pari tinore conscripto Iohannes in Dei nomine tabellio scribendum rogavimus et subter manibus nostris propria firmavimus et unus alterius nobis pariter iubemus, quod consecuti sumus agamus Deum et nobis masimas gr(aci)a. Sinum manibus suprascripto Iohannes de Lentia et Agneta iugale petitoris ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 40 (in preparazione).