Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 123
source date: [1064 March 12] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anni ab incarnacione domini nostri Iesu Christi milleximo sesageximo quarto, regnante igitur in Christi nomine Enrico filio quondam itemque Enrici imperatoris anno octavo, die duodetjmo mensis martji, indic(ione) secunda, Ferrarie. Petivi ad te quidem in Christi nomine donnus Petrus monachus Sancte Marie qui vocatur in Pomposia, huna per consensum domino Mainardo gr(aci)a Dei abbas de predicto monasterio largito(re), uti me quidem in Christi nomine Paganello qui manere visus sum inferiori burgo Ferrarie seu filiis et heredibus meis, libell(i) nomine concedisti mihi de rem iuris predicto monasterio, idest orto huno posito inferiori burgo Ferrarie, quod est per longo pedes quadraginta et per lato pedes sedetjm, da duobus llateribus poss(idet) Petrus clerico seu a tertjo llatere iure Sancti Georrii et a quarto llatere via percorrente, cum introitu et esitu suo ad se pertinente. Hec omnia concedisti mihi habendum, tenendum, ordinandum et disponendum, defensandum seu meliorandum inn annis advenientibus viginti et novem ad renovandum, salva sanatjone donnica dando libellum in oc ordine renovemur. Ita sanet ut exinde inferre debeamus ego suprascripto petito(r) cum meis filiis et heredibus in suprascriptomonasterio vel in predicti monachi servientjum eiusdem monasterii omnique annos in mense martjo, pensionis nomine exinde dare debeamus, idest in argentum denari dui monete Veneticorum tantum ista pensio ut dictum est persolvemur. Promitentes preterea nunc nullius diebus nullique temporibus vite tue suprascripto conceditore tuisque sucessoribus ego suprascripto petito(r) cum meis heredibus testus huius petitjonis sicut superius legitur non disviolare set inviolabiliter modis omnibus conservare et adimplere promitto. Et si quod absi et avertat divina potencia et omnia que superius legitur non observavero vel adimplevero per quodvis modis aut ingenii tunc daturo me promitto ego suprascripto petito(r) cum meis heredibus dare vobis iamdicti largitoris vestrisque sucessoribus pene nomine solidos sesaginta et post ec permanead in sua firmi(tate). Quam scribere rogavi Ambrosio Christi misericordia Ferrariensis tabellio in qua manus mea firmavi et testes adfirmare rogavi corum supra contradidit, sub die, mense et indic(ione) suprascripta. Signum manus suprascripto Pagano petito(r) ad omnia suprascripta cui relectum est. Signum m+++++++anibus Martino de Iohannis clerico, Ramberto, Azolino, Fuscolo, Iohannes Flagello, Ghisulfo, Rambaldo testis rogatis ad omnia suprascripta cui relectum est. Ego Ambrosio Christi misericordia Ferrariensis tabellio scriptor huius petitjonis sicut superius legitur post tradita complevi et absolvi. Noticiam testium idest: Martino vir honestus testis, Ramberto vir honestus testis, Azolino vir honestus testis, Fuscolo vir honestus testis, Iohannes vir honestus testis, Gisulfo vir honestus testis, Rambaldo vir honestus testis.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 41 (in preparazione).