Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 125
source date: [1064 August 10] [Villamarzana (Rovigo)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anni ab incarnatjone domini nostri Iesu Christi millesimo sexagesimo quarto, pontificatus vero domni nostri Alexander sumi pontifitjs et universalis pape inn apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede ano tertjo, rengnante domnus Enricus res in Italia anno quinto, die detjmo intrante mense agusto, indic(ione) secunda, in villa qui vocatur Martjana. Petistis ad me quidem in Dei nomine Ieronimus prior pro vice domnus Mainardus gratja Dei abas de monesterio Sancte Marie qui vocatur in Ponposia, una per consensum et auturitatem cuncta regula monagorum deservientjum eiusdem cenobio conceditore adque largitore, uti tibi in Christi nomine Blancolo filio condam bone memorie Filiso cum contratribus et consortibus tuis petitoris tuisque filiis et heredibus iuris libelario nomine concedo et largior seo confirmo tibi suprascripto de rem iuris proprietatis monesterio Sancte Marie qui vocatur in Ponposia, idest sortes et portjones in integrum que suprascripto petitore anteam ahbuisti et detenuisti per anteriore libell(o), petitores abuit et tenuit per cartula conparatjonis, qui est posita ipsa res in fundo qui vocatur Villa Martjana et in fundo qui vocatur Caltjnaria et in fundo qui vocatur Masirada seu in fundo qui vocatur Ronconi et in fundo qui vocatur Castelo adque in fundo quivocatur Fadignana seu in fundo qui vocatur Sullano, qui est posita ipsa res per singulis lotjs altum vel planum, teris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, satjonabilibus, harbustis, arboribus, pomiferis et infructiferis, cultis vel incultis, valibus, piscatjonibus, venatjonibus, case seo et casalibus et occupatjonibus suis et cum omnibus sibi pertinentibus, sit infra blebem Sancti Stefani qui vocatur in Villa Martjana, inter fines ipsius fundi: a primo llatere corigio Avisiani desendentem in pagino de Breuse desendentem in Coriago, secundo llatere fosa It(a)la desendentem in fosado de Cornaria, tertjo llatere rupta de Ficole desendentem ad Adicem adque a quarto llatere Adicem percorentem. Hec omnia quod superius legitur concedo tibi abendum, tenendum, posidendum, laborandum, roncandum, propaginandum, supersedendum, defensandum seo meliorandum in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum, ad salva caltjaria domnica dandum libell(um) renovetur. Ita sane ut inferatis domice ratjonibus mihi suprascripto patrone meis supcesoribus tibi suprascripto petitore meisque filiis et heredibus de labore quem Dominus supra ipsum locum condonare dignatus est terratico de grano in campo capa quarta, traendas ad area et tritulatum per te petitore, faba inn area modio quarto, sicale in campo capa quinta, mesturia ingranata et fare et ordeo in campo capa quinta, traendas ad area et tritulatum per te petitore, trisico, mileo, panico inn area modio sessto, lino mana detjma gramulata, tjsercia seu lenticula inn area stario quinto, de vino modio quarto, duabus vitjbus arbore pecto ponentem a pedes tritulatum et postea petitore cesum; et si vinea pastenaveritis, post in torta pervenerit, fruere debeatis amnis septem et postea redere debeatis modio quarto; et roncon sit roncaveritis, fruere debeatis amnis quinque et postea redere debeatis sicut de ceterra tera et vale, si di sui graveritis fruere debeatis amnis tres et postea redere debeatis sicut superius legitur. Concedo tibi suprascripto petitore casale uno extendentem in lonco perticas detjmpedas viginti et in lato similiter; exenio vero pro ipso casale pullo uno et ovas quinque, de grano manumlitere stario uno; et si portj abueritis pro clandatico dare debeatis de decem portj porco uno; pervectum sicut ipsum terraticum aridum vel liquidum per te petitore vel per meum misum usque ad ripa ubi nave vestra domnica potuit pervenire. Maiore quidem domnico vel mea dominatjone cum onore et bodientja susipere debeatis et supseptjoneis facere sine aliquo dolo vel fraude. Et non abeatis licentja de ipsa res nec vindere nec donare vel comutuare nisi inter vos petitores. Et non abeatis licentja de ipsa suprascripta res ad nulum platjtum plubicum neque districta andare nisi ad me suprascripto ordinatore et meis supcesoribus tibi suprascripto petitore tuisque filiis et heredibus ipsa res quod superius legitur stare et defensare et auturiare promipto usque a perfinitus tempus quod superius legitur. Si quis vero parte [c]ontra os libellum ire temtaverit non observaveriti usque ad finitum tempus, de pars parti fidem servanti ante omnes litis initjum vel interpelatjone, pene nomine, auri optimi untjas quartuor et post penam solutam manentem hos libelum sicut superius legitur in suo robore et firmitatem. Quam vero ec paginam Martinus Christi misericordia tabelio de vico qui vocatur Villa Martjana scribendum rogavit et supter manus mea propria firmavi ad abendum et detinendum sicut superius legitur, sup die, mense et indic(ione) secunda, in villa qui vocatur Martjana. (C) Ego Mainard(us) abb(as) huic lib(e)ll(um) m(anu) m(ea) s(ub)s(cripsi). + Pet(r)us monahus in hoc libello s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 42 (in preparazione).