Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 126
source date: [1065 May 8] [Cremona]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi milleximo sexsagesimo quinto, octa|o die mensis madii, ind(icione) tercia. Constat nos Maria relicta quondam Arialdi qui dicitur [Benzani] et Albertus mater et filio de civitate Cremona qui profesi sumus lege vivere Romana, pre(sente) filio meo mihi consenciente et subter confirmante, accepisemus sicuti et in presencia testium manifesti sumus qui accepi ad te Urso qui dicitur Antolini de suprascripta civitate argento den(arii)s bon(i)s sol(idos) treginta, finitum precium pro pecia una de terra vidata iuris episcopio Sancte Cremonensis ecclesie, quod nos tenemus per precaria, qui iacet foris estra ipsa civitate ad locus ubi dicitur Braida Butaria prope Pipia et est ipsa pecia de terra per mensura iusta perticas legiptimas quattuor; coeret ei: a mane Iohanni, a meridie via, a sero Bellerici, a muntes Landulfi sibique alii sunt coerentes. Que autem suprascripta pecia de terra iuris de ipso episcopio superius dicta, una cum accessione et ingreso seu com superioribus et inferioribus suis qualiter superius legitur in integrum ab ac die tibi qui supra Ursoni pro suprascripto precio vendimus, tradimus et mancipamus nulli alis vendita, donata, alienata,obnosiata vel tradita nisi tibi et facias exinde a presenti die tu et redibus tuis aut cui tu dederis usque ad cumpleta suprascripta precaria quicquit volueritis sine homni nostra et heredum nostrorum contradi(cione). Quidem et spondimus adque promittimus nos qui supra mater et filio una cum nostris heredibus tibi qui supra Ursoni tuisque heredibus aut cui tu dederis suprascripta vendicio qualiter superius legitur in integrum ab omni homine defensare; quit si defendere non potuerimus aut si vobis exinde aliquit per quovis ingenium subtraere quesierimus, tunc in duplum eadem vendicio ut supra legitur vobis restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub estimacione in consimile loco et nec mihi liceat ullo tempore nolle quod voluisemus set quod ad nos ic semel factum vel quod scriptum est sub iusiurandum inviolabiriter conservare promittimus, cum stipulacione subnisa. Actum suprascripta civitate; feliciter. Signa (SM) (SM) manibus suprascriptorum mater et filio qui ac cartula vendicionis ut supra fieri rogaverunt et suprascripto precio acceperunt et ipse Albertus eidem genitrice sua consensi. Signa (SM) (SM) (SM) manibus Pauloni et Maginardi seu Biliardi lege viventes Romana testes. Signa (SM) (SM) manibus Azoni et Iohanni testes. + Ego Paulus notarius sacri palacii scripsi postradita complevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 44 (in preparazione).