Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 126
source date: [1065 May 8] [Cremona]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi milleximo sexsagesimo quinto, octavo die mensis madii, ind(icione) tercia. Tibi Ursoni qui dicitur Antolini de civitate Cremona promittimus et spondimus nos Maria relicta quondam Arialdi qui dicitur Benzani et Albertus mater et filio de suprscripta civitate eo tinore qualiter ic subter continuerit ita ut da modo in antea usque ad anni sex qui venit de indic(ione) nona dare abemus nos qui supra mater et filio aut nostris heredibus tibi qui supra Ursoni tuisque heredibus argento den(arii)s bon(i)s sol(idos) treginta et per labore de ipsi den(arii) abeat et teneat iugies trex de terra aratoria qui iacet in loco Rivolta, qui est sorte de suprascriptis mater et filio de quale voluerit et abeat fruges et reditum usque in suprascriptis sex anni cumpleti sine contradicione ipsorum mater et filio. Et si ipsis mater et filio se subtraserit suprascripti denari in suprascripto constituto aut ante tibi qui supra Ursoni vel ad tuos heredes non dederit, idest si contradiserit, ipsa terra aut fruges tunc illa vendicionis cartula qui nos odie in te emisi, pecia una de terra vidata qui iacet ad locus qui dicitur Braida Butaria per designatas coerencias et mensura perticas legiptimas quattuor in suum maneat roborem. Et si postea exinde aliquam agerimus aut causaverimus aut si aparuerit ullum datum aut factum in aliam parte cui nos dedisemus aut fecisemus et claruerit, tunc componere promittimus nos qui supra mater et filio cum nostris heredibus tibi qui supra Ursoni tuisque heredibus ipsa pecia de terra in duplum sub estimacione in consimile loco; insuper pena argenti den(arii)s bon(i)s libras viginti. Quidem et anc confirmandam promisionis cartula accepimus nos qui supra mater et filio ad te iamdicto Urso exinde launechilde crosna una, ut ec nostra promisionis cartula firma et stabilis permaneat adque persista. Actum suprascripta civitate; feliciter. Signa (SM) (SM) manibus suprascriptorum mater et filio qui ac cartula promisionis ut supra fieri rogaverunt et suprascripto launechilde acceperunt et ipse Albertus eidem conius sua consensi. Signa (SM) (SM) (SM) manibus Pauloni et Maginardi seu Belliardi adque Azoni et Iohanni testes. + Ego Paulus notarius sacri palacii scripsi postradita complevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 45 (in preparazione).