Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 127
source date: [1065 June 25] [Rimini]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Ab incarnatjone eius anno millesimo sexagesimo quinto et temporibus domni Alexand(er) papa [an][no q]uarto, die vigesimo quinto mensis iunii, indic(ione) tertja, Arim(ini). Congruum et utilimum decernitur si can[...][... p]ostulantur, ideo profitens profiteor ego quidem in Dei nomine Iohannes monachus qui vocatur Motinensis monachus monesterii [Sancte] Marie qui vocatur in Pomposia, pro persona et vice domnus MAGINARDUS venerabilis presbiter et monachus atque abbas suprascripto monesterio, per hanc paginam mee votjs, professionis, sponsionis simulque pacti, statutis convenihentje seu largietatis a presenti die vobis presentibus Gausfredus filio quondam Ursus et Berta iugalis, Alberto filio vestro petitoribus [...] seu filiis ac filiabus vestris − et qualis de vobis suprascriptis petitoribus et petitrice sine filio aut filia mori contigerit, tunc eius porcio re[v]ertat ad illos vel ad illas qui de vobis supravixerit seu filiis suis − ad renovandum, idest quantascumque habuit et detinuit quondam Berto qui vocabatur de Georgius cum suprascripta Berta infra tjvitate Arim(ini), in loco qui ditjtur Broilo, iuris predicto monesterio, omnia cum case et curtis et ortis, cum introitu et exitu suo et usum puthei. Finis de suprascripta res ubi preesse dignositur, hoc est a muro publico [i]stius tjvitatis et ponte de Cateracta fluvio Apusa usque a putheo domnicato suprascripto monesterio et a pla[t]hea publica usque a fluvio Apusa: a primo latere plathea publica que pergit a predicto ponte, a secundo latere iamdicto fluvio, a tertjo latere iuris suprascripto monesterio et puthe. Totam in integrum suprascriptas res positas infra ipsis suprascriptis designatis lateribus cum suis iustis et certis interrafinibus suis vobis suprascriptis petitoribus seu filiis vestris sicut superius legitur suprascriptas res habendum, tenendum, possidendum, meliorandum vel defensandum et pensionem suprascripto abbate suisque successoribus inferre debeatis omnique anno in mense mar(cio) denariorum duodetjm Veneticorum tantum. Pro eo quia exinde accepit pro caltjario de manibus nostris suprascriptis petitoribus in manibus mei suprascripto ordinatore, idest librum unum pro solidos quinquaginta suprascripte monete et m(anu) m(ea). Abeatis licentja vos suprascriptis petitoribus seu filiis vestris sicut superius legitur suprascripta res vendere vel donare nec comutuare neque per quamvis ingenium extraneare et hoportum fuerit exinde quia vobis cunstare et auctoriare seu defensare promitto una cum meis successoribus ad omnia sicut superius legitur. Quod si quod absit et avertat divina potentja omnia que superius legitur non observaverimus vel non adimpleverimus et contra hec ire vel agere aut corrumpere vel refragare voluerimus perquemcumque modum vel titulum, tunc daturum me meisque successoribus esse promitto vobis suprascriptis petitoribus seu filiis vestris sicut superius legitur, poene nomine, auro untjas duas et post poene solutjonem hanc paginam pacti in sua permaneat firmitate, sub die et mense et indic(ione) suprascriptis, Arim(ini). Ego Mainardus abbas huic pag(ine) pacti M(anu) M(ea) S(ub)S(cripsi) sub eodem precio renovandæ. + Ego Fuskin(us) monachus et levita consensi et s(ub)s(cripsi). Ioh(anne)s filio q(uon)d(am) Martinus ut sup(erius) l(egitur) rogatus t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). Ioh(anne)s qui vocatur Carpiniolo ut superius legitur rogatus teste subscripsi. Signum manus Benedictus filio quondam Dominicus ut superius legitur rogatus teste. Signum manus Ursus qui vocatur de Maginfredus ut superius legitur rogatus teste. [Si]gnum manus Martinus filio quondam Leo ut superius legitur rogatus teste. Ego Iohannes Christi misericordia Ariminensis tabellio scripsi hanc paginam pacti de omnia sicut superius legitur, complevi et dehdit, absolvi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 46 (in preparazione).