Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IX, n. 185
source date: [1066 March 21] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus Heinrici regis filii quondam Heinrici imperatoris anno decimo, die vigesima prima mensis marcii, indic(ione) quarta, RAV(enne). Fecit cartam enfit(eosis) domnus Wido monachus Pomposie, ad firmandam ab abbate ipsius monasterii cum consensu aliorum monachorum, Petro de Waltero pro se et pro Waltero avunculo suo eorumque filiis et nepotibus de omnibus rebus illis, quas detinet Iohannes de Teucio iure suprascripti monasterii, positas in loco qui dicitur Campus Domnicus, territorio Faventino, plebe Sancti Iohannis in Axiata. Et call(ciarium) inde recepit den(ariorum) Veron(ensium) libras decem, eo tenore si intra totum mensem madii ipse aut abbas suprascripti monasterii sive alii rectores persolverint predictas libras prenominatis petitoribus aut suprascriptorum heredibus, ipsi debebunt recipere absque omni alio lucro, et si intra totum mensem madii non persolverint, deinde in antea debebunt habere omnes fructus et redditus illius terre donec illis sit persolutum totum suprascriptum deditum.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 47 (in preparazione).