Federici, Codex, I, pp. 854-860 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 48, in preparazione)
source date: [1066 May 27] [Corba (Massa Fiscaglia; Fiscaglia; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificato domini nostri Alexander sumo pontifice et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno quinto, imperatore Henrihcus defunctus in Italia, nullus imperatore nondum abemus, die viesimo septimo mensis madio, indictione quinta, in vico qui vocatur Corba. Petimus a vobis in Dei nomine domnus Girardo monachus pro vice ex persona de domno Mainardo gratia Dei presbiter et monachus atque abas regule monasterii Sancte Marie que vocatur in Ponposia, una per consensum et largitate cunta regula monachorum deserviencium eiusdem monasterii largitore, uti mihi presenti in Christi nomine Martinus petitore seo filiis et heredibus meis in due vero partes de res quantascumque ego abere et tenere viso fuit per anteriore libellum ad iure monasterii Sancte Marie qui vocatur in Ponposia, in tercia vero parte Iohannes petitore seo filiis et heredibus meis de terra laboratoria et casale ubi abitare viso est Martino, in loco qui vocatur Corba, cum case et cum … vinea et salicibus et pomerete supra se abente, sub dominium et potestate de supradicto Martino omnibus diebus vite sue tantum, libellarii nomine, concedistis et largistis atque confirmastis nobis de rem iuris predicto monasterio vestro, idest terciam parte integra de supra tota vero res quantascumque abuit atque detinuit Albricus quod nominetur Tusco infra tota massa Fiscalia, plebe Sancti Vitalis, per comparacionis cartule de quondam Petrus qui vocabatur Pizanovo da quondam Dona cognus Petrus de Barbato. Et insuper concedistis nobis ariale unum a tergo qui est posito in loco qui dicitur Ronco Bonello descendente in valle quod nominetur de Ronco Bonello: ab uno latere possidens heredes quondam Petrus qui vocatur Strada et ab alio latere possidens heredes quondam Paulo qui vocatur Montanario seu a tercio latere desendente in valle qui dicitur de Ronco Bonello atque a quarto latere via plubica percorente. Et amplius concedistis nobis ronco uno integro qui est posito in loco qui dicitur Rigio Maiore, iusta latus possidens heredes quondam Arnaldo de Capralia cum fratribus suis; et insuper quantas scutere potuerimus ad ipsius predicta iura per singulis vel diversis locis. Que omnia cum terris, campis, pratis, pasculis, silvis, salectis, sacionalibus, padulibus, piscationibus, venacionibus, avocupacionibus sitque capellibus, arbustis, arboribus, diversisque generibus vel cum ingresso et egresso suo et cum omnibus que ad predicta vos pertinentibus vel subiacentibus. Hec omnia abendum, tenendum, possidendum, defensandum et in omnibus meliorandum et supersedendum per nos petitoris in annis advenientibus viginti et nove ad renovandum, salva sanacione domnica dandum, hoc peticio renovemur. Ita sane ut inferamus domnice racionibus nobis nostrisque filiis et heredibus, hoc est terratico de omni labore maiore … capa quinta, minuto vero atque legumina in area modio sesto … et si vinea pastinaveriumus extra casale, fruere debeamus annos nove, postea redere debeamus de vino anfora quarta, semel vice arbore pecto ponendo, postea sit nobis relictum cesso; et si ronco vel palude excuserimus fruere debeamus annos tres, postea redere debeamus sicut de cetera terra. Et concedistis nobis pro casale una pecia terre que est posita in vico qui vocatur Corba, in loco qui vocatur Valle de Clusuria, quod est in longitudinem sua de via usque in valle quantum excutere potuerimus et in latitudinem sua perticas decimpedas viginti er quatuor, iusta latus posidens predicto monasterio vestro. Esenio vero pro ipso casale de grano ariale stario uni de ipso loco et pullos duos, tritulatum et deductum ipso terratico domnico et ipso esenio per nos petitoris usque ad ripa Pado, ubi nave vestra domnicata potuerit pervenire a tolendum. Et non abeamus licentia nos predicti petitoris neque nostris filiis et heredibus de supradictas res a nullo placito plubico ambulare neque destrignere nisi ante vestram presencia vel de vestris supcessoribus aut vestris missis. Maiore quidem domnico vel vestra dominacione cum onore et hobediencia susipere debeamus cum fide et puritate et oumilitate, sine aliqua fraude vel dolo. Si quis vero partis nostrum contra hos peticione ire tentaverimus ante perfinitum tempus omnino vero quod supra legitur, det pars parti fidem servandi ante omnis litis inicium vel interpellationem, pene nomine, auri obtimi uncias duas et post pena soluta manente hoc peticione in suo robore et firmitatem. Cos vero peticione Paullus in Dei nomine tabellio scribendo rogavit et unus alterius nobis pariter iubemus, quod consecuti sumus agamus Deum et nobis maximas gracias. Signum + + manibus Martino et Iohannes petitori ad omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 48 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 854-860, da A perduto).