Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 129
source date: [1066 June 4] [Castel Maggiore (Bologna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[Testis Dominicus et Iohannes] germanis fi[l]iis Ioh[annis] de [lo Cam]po et Petrus [filio] Carbone et Dominico filio [Leo] de Vitale et Iohannes de Ingel[baldo]. Rogatus da Leo Stigazo [et Bruna] filia sua fecerunt [cartulam] concesionis de solo uno [cum ca]sa in burgo Sancti Gervasii […] nos per henfiteo da Alber[to de Acto …] Dominico qui vocatur Franco [et Berta] iug(ale) et suis heredibus a licentjam […] dom(inacione) renovandi; per lato [pe]des treginta ses et per capite [pedes] ses, somiso uno et medio; uno latere [detinet] Iohannes germano tuo qui supra petitore, [alio latere] detinet heredes qui supra venditor, uno capite [rem iuris monasterii] Sancte Marie in Pompoxa, [alio capite] androna [de] comune. Die quarto [mensis iu]n[i]us, [indicione] quinta. In nomine Domini. Anni ab incarnatjone dominice millesimo sexagesimo sesto, regnante domno Henrico filius Henrici imperatoris anno undecimo, die quarto mensis iunius, indic(ione) quinta. Manifesto sum ego Leo qui vocatur Stigazo quia merui enfiteosin da quondam Alberto de Acto de solo uno terre vacuo hoc meum et in meis heredibus ut exinde annualiter pensio ministrare debeamus m[o]do a presenti die dabo et concedo ego suprascripto cum Bruna filia mea in totum quam no[bis] oportum fuerit per hec pagina [con]cessionis refusionis vobis Dominico qui vocatur Franco et Berta iug(ale) vestrisque filiis et heredibus ad abendum, tenendum et possidendum, idest foris civitate Bononia, in burgo Sancti Gervasii solo uno terre cum casa, cum introito et exoito suo usque ad platea corente et cum omnia super se et infra se habentem in integrum, a pedes legittimo mensurato per ambabus lateribus pedes treginta ses et per ambabus capitibus pedes ses et somiso uno et medio; finis eius: de uno latere detinet Iohannes germano tuo qui supra petitore, de alio latere detinet heredes meos qui supra venditor de ipsa iura, de uno capite rem iuris monasterii Sancte Marie qui vocatur in Pumpoxa, alio capite androna de comune et si quis aliis adfines sunt. Omnia qualiter superius legitur a presenti die damus nos suprascriptis venditoris ad abendum, tenendum et possidendum tam vos qui supra iug(ales) emtoris quam vestris filiis et heredibus. Et si vobis vel vestris heredibus licenciam vendere et donare et da dom(inacione) renovare et quidquid vobis utilitas est facere in quacumque parte vobis placuerit secundum nostrorum henfiteo ad salva iusticia domnica persolvendum, ut neque da nos qui supra venditoris neque da nostris heredibus aut personis is idem interpositis personis nostris nec per nullum vis ingnenium de predicto solo terre cum casa non habeatis molestacionis aut causacionis set promitimus nos qui supra venditoris vel nostris heredibus vobis entoris et ad vestris heredibus de suprascripta rex donec da dom(inacione) non fuerit renovata omni tempore hab omni homine defensare etauctoriare promittimus. Alioquin daturi promitimus nos Leo et Bruna filia mea vel nostris filiis et heredibus conponere et [da]re vobis Dominico qui vocatur Franco et Berta iug(ale) et ad vestris heredibus, pene nomine, in argento den(ariorum) Vero[n]ensium solidos viginti et post penam soluta hec pagina concessionis refusionis sicut superius legitur omni tempore in sua firmitatem perma[ne]ad. Actum in vico Castaniolo maiore, indic(ione) quinta. Signum manibus suprascriptis venditoris qui hec pagina concesionis rogavi scribere sicut superius legitur. Signum manibus Dominico et Iohannes germanis filiis Iohannis de lo Campo et Petrus filio Carbone et Iohannes de Ingelbaldo et Dominico filio Leo de Vitale Faber rogatis testis. Scripta hec pagina concessionis per me Iohannem tabellionem rogatus a suprascriptis venditoris sicut superius legitur conplevi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 49 (in preparazione).