Ferrara, Archivio Storico Diocesano, Archivio dei Residui Ecclesiastici, San Benedetto, A1, n. 4
source date: [1067 January 4] [Ostellato (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Urso de Petro Gr[o]so de terra posita [i]n [...]ia [Ca]pralia, mass[a] Fisscal[ia]. In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo pro[picio ponti]ficatus noster Alexander sumo pontifice et unive[r]salis pap[e in apostol]ica sacratissima [b]eati Petri apostoli Domini sede anno sesto, imperatore Henricus defunctus, in Ita[lia n]ullus imperatore nondum abemus, die quarto mensis gienuarii, indicione sesta, [in] vico qui vocatur Ustolatho. Petivi [a] te quidem in Dei nomine domnus Gieronimus presbiter, mon(a)h(us) atque prior monasterii Sancte Ma[rie] qui vocatur in Pomposea, pro vice ex persona de domnus Maginardo gracia Dei abbas eiusdem monasterii ordinatore, uti mihi in Dei nomine Urso qui vocatur de Petrus Groso petitore, tam pro [me] quam pro vice ex persona de Agneta cognus mea seu filiis et heredibus meis, llibellum nomine [con]cedisti et largisti atque confirmasti [n]obis de rem iuris suprascripto monasterio vestro, idest medietatem in[te]g[ram] de omnes res et portione quan[ta]scumque ovenit per cartula conpar[a]cionis [...] de Maria qui vocabatur de Ingizo de civitate Ravenn[e] a predicto monasterio [v(est)]ro, ipsa [re]s qui est posita in masa Fiscalia et in fundo qui vocatur Capralia, per singulis locis; que omnia cum terris, vineis, campis, pr[a]tis pasculis, salectis, pa[d]ulibus, piscacionibus, cum ingresu et egresu suo [et] cum omnibus que ad suprascripta medietate de res pertinentibus vel subiacentibus sicut superius legitur. Hec omnia abendum, tenendum, posidendum, laborandum, defensandum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus viginti et nove a renovandum salva callciaria domnica dandum llibellum renovemur. Ita sane ut inferamus nobis nostrisque filiis et heredibus vobis vestrisque sucexoribus redere debeamus omnique anno pensione nomine pro suprascripta res denaris quatuor monete Veneticorum, tantum pensio ut dictum est persolvatur. Pro quia esinde acepisti de mani mei suprascripto petitore in manibus tui [s(uprascrip)]to ordinatore callciario nomine, idest llibrum unum pro in arientum de denaris [V]eroniense solidos treginta et per unumquemque solidum denaris duodeci. Maiore quidem domino vel vestra dominacio[n]e cum onore et obediencia susipere debeamus cum fide et puritate sine alico dolo. Si quis ve[ro] pars nostra contra hoc peticione ire temtaverimus ante perfi[n]itum tempus sicut superius legitur det pars parti fidem servandi, ante omnis [lit]is inicium vel interpellacionem, pene nomine auri obtimi uncia una et post [p]ena soluta manead hoc llibellum in sua firmitate. Quos ve[ro] peticione uno pari tinore conscripto Iohanne in Dei nomine tabellio [sc]ribendum rogavi et subter manu mea propria firmavi et unus al[te]rius nobis pariter iubemus quod consecuti sumus agamus Deum et nobis masimas gracia. Signum + manus suprascripto Urso de Petrus Groso petitore ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 51 (in preparazione).