Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 133
source date: [1067 November 15] [Corba (Massa Fiscaglia; Fiscaglia; Ferrara)] [XII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo sexagesimo septimo, pontificatus vero domni nostri Alexandri summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno VII, regnante vero domnus Henricus filius quondam Henrici anno XI, die XV mensis novembris, ind(icione) VI, in Volta de media Curba. Dum adessem ego Iohannes in Dei nomine tabellio de civitate Ferrar[ia] in loco qui dicitur Volta de media Curba ibique mecum bone opinionis et laudabilis fame viri quorum nomina [hec] sunt, idest: in primis Albertus iudex Boloniensis et Albertus iudex Ravenas et Wido iudex Ferrariensis [et] Liucius causidicus Ravennas et Wido filius quondam Frederici et Iohannes de Tebaldo et Rusticellus de [A]rchipresbitero, Wido filius Alberti iudicis, Dom(inicus) de Armatho, Zochulo filius quondam Rofredi, Iohannes tabellio de burg[o] Ferrarie, Adam de Demizo, Alberto de Papia, Mart(inus) filius quondam Frogerii, Dom(inicus) Balbo et alii plures astant[es] quod longum est adscribendum; in nostra et predictorum presentia accessit Ubertus comes Ferrarie cum consensu socio[rum] suorum qui missi erant a domino duce Gotofredo, idest Rotecarius iudex Regiensis et Tedericus de Canossa et Clarito clerico et Gosberto, accepit wasonem terrę in manu sua et misit in manus Mainardi a[bbatis] monasterii Sanctę Marię in Pomposia et Hieronimi prioris eiusdem monasterii et Oddonis advocatoris et dixit: ‘Ecce fa[cio] vobis investicionem corporalem de omnibus bonis illis quę continentur in vestro precępto, quod heri legere audivi, se[cundum] quod ibi legitur et secundum quod iudices ex vestri parte iudicaverunt et laudaverunt; et insuper mitto bannum ex parte domini mei. Si quis vobis investicionem istam corruperit vel aliquam molestiam intulerit vobis vel [pre]dicto monasterio sine legali iudicio sciat se compositurum X libras auri, medietatem predicto monasterio et alia medi[etatem] domino meo’. Et predictus abbas cum priore et avocatore suo, ita accipientes, dixerunt: ‘Rogo vos omnes hic adst[antes] pro futuro testimonio’. Hoc factum est sub die, mense et indic(ione) suprascripta, in Volta de media Curba. + Signum manus suprascripto Uberto comes Ferrarie uhic pagine investicione et banni a me factis manu mea firmavi. + Roticarius iudex subscripsi. + Careto clericus subscripsi. + Ego Wido iudex interfui et subscripsi. + Signum manus suprascripto Tedericus interfui et firmavi. + Signum manus Gosberto interfui et firmavi. + Ego Albertus iudex interfui subscripsi. + Liuzo Ravennas causidicus quia interfui his omnibus subscripsi. + Ego Iohannes in Dei nomine tabellio hanc paginam investicionis et banni scripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 52 (in preparazione).