Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 133
source date: [1067 November 16] [Rovereto (Ferrara)] [XII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die sextodecimo mensis novenbris, ind(icione) VI, in vico qui vocatur Rovoreto, infra sacrato ecclesie Sancte Marię. Dum adessent Ubertus comes Ferrarie et Rotegerius Regiensis iudex et Tedericus de Canossa et Clareto [clerico], missi domini Gotofredi ducis et cum eis residentibus iudicibus Albertus Boloniensis iudex, Segnoreto Ficariensis, Wido iudex et G(re)g(orius) iudex Ferrariensis et Liuzius causidicus Ravenas et Stephanus et Pet(rus) Michael(is), Wido filius condam Frederici, Zochulo filio Rofredi, Iohannes de Tebaldo, Iohannes tabellio, Adam de Demizo, Ugo de Guncedruda, Fantone, Alberto de Papia, Bonofantino, Iohannes de Epp[o], Riperto, Gibulo et alii plures adstantes et residentes et me presente Iohanne tabellione Ferrarie; in mea et suprascriptorum presentia tenens virgam in manu sua ab[ba]s Mainardus monasterii Sanctę Marię in Pomposia cum Oddone avocatore suo misit in manus Mart(ino) de presbitero Petro et Alberti de Presbitero et presbiteri Walterii, Iohanni de Petro, Urselli de Petro Grosso et Dominici gastaldi dicens: ‘Ego remitto vobis et per vos omnibus aliis obligationem et wadimonium de rapina boum centum L unde usque modo obligati fuistis ad meum monasterium in persona suprascripti advocatoris ea fide et condicione ut quicquit de suprascripta rapina in emendatum remansit, reddere debeatis ab hinc usque ad festivitatem sancti Andręe prope venientis et ut nullam molestiam vel offensionem a modo facere debeatis meo monasterio neque mihi neque successoribus meis de bonis omnibus que predictum monasterium nunc abet et detinet et unde investicionem accepi secundum precepti et iudicati seriem, quę omnia posita sunt inter Padum et Sandalum ita videlicet, ut si hec omnia non observaveritis, in eadem obligatione permaneatis. Factum est hoc sub die, mense et indic(ione) suprascripta. + Ego Iohannes in Dei nomine tabellio huic pagine refutationis manus mea subscripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 53 (in preparazione).