Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 135
source date: [1070 March 8] [Argelato (Bologna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anni ab incarnatjone eiusdem millesimo septuagesimo nono sitque regnante domnus Enricus filius quondam Enritj inperatoris anno quartodetjmo, die octavo mensis martjus, ind(itjone) octava. Petimus a vobis Vitale presbiter et monachus, et est per iussione Mainardo abbas Pomposie, uti nobis Ihoannes filius Dominico qui vocatur de Aunesta in una medietate et Petrus et Ihoannes filiis Dominico de Ingeltruda in alia medietate vestrorum filiis et nepotibus per hec enfiteossin nomine iure a pressenti die nobis concedere dignetis rem iuris Sancti Maria Pomposia, idest infra plebem Sancti Marini qui vocatur in Lopolito et iacet in fundo Gaudiano, in loco ubi ditjtur Pituni, petja una terra ara(toria) quod est ara(toria) facta tornaturie due per unaquaque tornaturia a totis quattuor lateribus ex omni parte perticas duodetjm a perticas detjnpedas legittimas mensurata; finis de suprascripta res esse videtur: de uno latere desuper possidente Redulfo filius Gotifredo, de alio et tertjo latere possidente heredes quondam Bezo, quarto latere Carbone et Petrus germanis filiis quondam Alberto de Girardo, infra istis designatis lateribus tornaturie due in integrum vel si quis aliis adfine sunt. Omnia qualiter superius legitur a pressenti die nobis concedere iubeatis ut diximus in integrum ad abendum, tenendum et possidendum in ea vero ratjone medietatem de suprascripta petjas terra a vestro opus de ius pressente taliter plantare et olivare debeamus nos suprascriptis petitoris in istis annis advenientibus expletis septem et quitquit inibi laboraverimus et Dominus donaverit integriter abere debeamus nos suprascripti petitoris vel heredis nostris usque a suprascriptis annis expletis et post completis annis tunc statim de pressente ipsa medietate culta, propaginata de vestro olivata et in omnibus meliorata reverta et veniat ad nos qui supra dominatjone vel ad nostris successoribus, in alia vero medietate abere debeatis vos suprascripti petitoris vestrisque heredibus per hec enfiteossin. Et non sit vobis suprascripti petitoris licentja nec vendere nec donare nisi ad nos vel ad nostris successoribus istum pretjum dandum et si istum pretjum dare noluerimus sicut per idonei viri arbitratum fuerit, licentja sit vobis dare ubique voluerit exepto heredes quondam Adelberti comiti et illorum servis a salvam iustitjam domnica persolvendum et post completas hereditas vestras qui supra petitoris caltjarias dandum alia enfiteossi in hoc ordine renoventur. Sic ita ta|men ut exinde inferri debeamus nos suprascriptis petitoris vel heredibus nostris vobis suprascriptis dominatjone vel ad vestris successoribus singulis quibusque ind(itjonibus) pensionis nomine in arientum denarium I Veneticorum tantum, ut dictum est pensio persolvatur. Et nos suprascripti dominatjone vel nostris successoribus iamdicta petjas terre medietas qualiter superius legitur vobis suprascriptis petitoris vestrisque heredibus omni tempore ab omni omines defensare promittimus. Si qua vero pars que minime feceris de hoc quod superius legitur ire tentaverit et non conservaverit det pars partis fidem servantis cuius minime servatum fuerit, sit compositurum pene nomine soli(dos) treinta de denariorum Veneticorum et post penam soluta hec enfiteossin sicut superius legitur firma persistat. Hactum in vico Sancti Marie que est oratorio in burgo de Arielata, ind(itjone) suprascripta octava. Signum manibus suprascripto Ihoannes petitore qui hec similatjone sicut superius legitur rogavit. + Signum + + + + + manibus Arardo filius Pagano qui vocatur de Berta et Rinpaldo filius Ihoannis de Inga et Alberto filius Teutjo et Ihoannes filius Stefano totis rogatis testibus. + Scripta hec similatjone per manu Antonius notarius rogatus a suprascripta dominatjone ut superius legitur vidi, complevit et dedit.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 56 (in preparazione).