Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 136
source date: [1070 June 7] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Regnante Heinrico rege filio quondam Heinrici imperatoris anno quartodecimo, sub anno dominice incarnacionis millesimo septuagesimo, die septima mensis iunii, indic(ione) octava, RAV(enne). Pecimus a te in Dei nomine domnus Wido monachus monasterii Sancte Marie in Pomposea, ad afirmandum a domno Mainardo abbate eiusdem monasterii cum consensu monachorum ipsi monasterii, uti nobis presentibus in Christi nomine Homodei fabro et Berte iugalibus petitoribus pro nobis seu filiis et nepotibus nostris − si quis de nobis petitoribus sine filio vel filia moritur, eius porcio veniat ei qui supravixerit, ultimus quod remanet liceat sibi dare huni successori suo mediocris persone seu filiis suis − per enfiteusin concedisti nobis rem iuris suprascripto monasterio, idest hunius spacii terre in integrum [in] quo nos mansione factam abemus nostris dispendiis, extensum in longo pedibus ******* et in lato ******** cum husum puthei et ripa fluminis Padenne, cum ingr(essu) et regr(essu) suo atque cum omnibus sibi pertinentibus, positum in ac civitate Ravenne, in regione Sancti Victoris martiris qui vocatur Warcini, interraffines eius: a primo latere poss(ident) heredes quondam Tebaldi medici et heredes quondam Guillerami cum suis consortibus, a secundo latere androna de commune, a tercio Iohannes faber atque a quarto latere poss(ident) heredes quondam Pauli Traversaria. Dum nos superius nominatis petitoribus atque filiis et nepotibus nostris vel successori divine gr(aci)e iussu in ac luce manserimus concedisti nobis eam rem habendam, tenendam, restaurandam, meliorandam et a vos cum vestris successoribus nobis nostrisque filiis et nepotibus vel successori auctoriare et defensare promittisti. Et ex nostris propriis expensis seu laboribus nichil nobis nostrisque filiis et nepotibus vel successori nichil aliquid inferius nisi fixam pensionem reputabimus prestantibus quoque nobis predictis petitoribus atque filiis et nepotibus nostris vel successori omni anno den(arios) Ven(eticos) duos tantum. Pro eo quia accepisti call(ciarii) nomine, idest librum unum pro den(ariorum) Ven(eticorum) solidos quindecim. Ita et post transitum nostrum suprascriptorum petitorum seu filiorum et nepotum nostrorum vel successori munime expleto quando Domini sancte maiestati placuerit, tunc dictas res meliorata, restaurata vel quicquid hibi aditum melioratumque fuerit ad ius dominiumque monasterii cuius est proprietas modis omnibus revertantur. Promittente propterea nullis diebus nullisque temporibus vite nostre nostrisque filiis et nepotibus vel successori pro quibuslibet argumentis aut exquisitis occasionibus textum huius peticionis violare et inviolabiliter modis omnibus conservabimus. Et si contra hec que superius legitur agere presumserimus, tunc daturos promittimus nos cum nostris filiis et nepotibus vel [succe]ssori vobis ordinatoribus vestrisque successoribus ANTE omne litis inicium aut interpell(acionem), pene nomine, auri uncias duas et post pene soluc(ionem) maneat hec peticio firma. QUEm vero peticio Iohannem Dei misericordia Ravennas tabellionem scribendum rogavi, sub die menseque et anno atque indic(ione) suprascripta octava, RAV(enne). + Signum + manus Homodei fabro petitoris ad omnia suprascripta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 57 (in preparazione).